HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklor na vlnách Českého rozhlasu Plzeň

Programové schema
Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň je každý všední den vysílán půlhodinový Špalíček lidových písní (19.00 - 19.30, repríza 04.00 - 04.30 hodin) autorů Zdeňka Bláhy, Miroslava Šimandla a Michaely Benešové.

Hudební část pořadu vychází především z vlastního bohatého archivu zvukových nosičů s lidovou hudbou, které mapují západočeský region (Plzeňsko, Plassko, Klatovsko, Chodsko, Rokycansko atd.), částečně i region Čech jižních (Prácheňsko, Blata atd.).
Dvakrát v měsíci je zařazen také hudební "výlet" za moravskými - cimbálovými a gajdošskými - muzikami (vždy první a poslední pátek v měsíci).

Představovány jsou snímky amatérských lidových muzik, zpěváků a folklorních souborů i profesionálních těles věnujících se lidové hudbě a jejím úpravám (Plzeňský lidový soubor, Malá muzika apod.) Textové části Špalíčku lidových písní jsou tematicky zaměřené - jednotlivé pořady se věnují výročnímu a rodinnému zvykosloví, regionální lidové kultuře a lidovým muzikám; pozornost je věnována rovněž aktualitám z oblasti folklorismu a folklorního hnutí (pozvánky na folklorní pořady, festivaly, slavnosti apod.).
Několik lidových písní se ve vysílání objevuje i v Dopoledním folklorním okénku (08.50 - 09.00), které je zároveň pozvánkou k poslechu večerního Špalíčku lidových písní.

Kromě Špalíčku lidových písní je pravidelně jedenkrát v měsíci (vždy první neděle 14.00 - 15.00 hod.) vysílán v přímém přenosu pořad U muziky s Plzeňáky aneb O chodovarský soudek.
Jedná se o zábavný, soutěžní pořad, ve kterém účinkují pokaždé dvě kapely se svými zpěváky. V současné době se v pořadu pravidelně střídají dechové kapely (autor Jaroslav Kopejtko) s folklorními soubory a lidovými - dudáckými a cimbálovými - muzikami (autor Michaela Benešová).

Diváci ve studiu i posluchači prostřednictvím telefonu, SMS zpráv i ankety na webových stránkách ČRo Plzeň udělují během přímého přenosu kapelám své hlasy a vítězná kapela si pak z Plzně odváží výhru v podobě soudku chodovarského piva.
Dne 1. ledna 2003 byly na webu ČRo Plzeň navíc spuštěny také samostatné stránky věnované folkloru a folklornímu hnutí. Kromě zpravodajských příspěvků z oblasti folklorního hnutí a lidové kultury v regionu je zde k dispozici i úplný přehled témat všech folklorních pořadů vysílaných na vlnách Čro - vždy s měsíčním předstihem. Folklorní stránky Čro Plzeň můžete navštívit na adrese:

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 22.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA