HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zpívá Dušan Holý - Putování s hudci

(Dvě pozoruhodná CD)
Většina zpěváků lidových písní u nás má už profilové CD, jen takový mimořádný pěvec, jakým je nesporně Dušan Holý, neměl dosud samostatné album, i když na nesčetných albech zpívá. Nastávající sedmdesátka byla tím konečným popudem, aby se celá věc trochu napravila.
Měl jsem velmi dobrý pocit, když jsem obě CD poslouchal, a jsem rád, že svému blízkému kamarádu a celoživotnímu příteli mohu popřát a říci, že se těším na další alba, protože ta by nesporně patřila k vrcholům lidového zpěvu.
S gratulací se přidávám k příteli PhDr. Zdeňkovi Mišurcovi, který v tomto časopise (č. 2/2003) zhodnotil Dušanova studia i jeho celoživotní přínos vynikajícího vědce a vysokoškolského profesora.
Já bych se dnes soustředil na ta nová dvě alba, která jsou věnována tomuto jeho významnému životnímu jubileu. Jak je známo, narodil se 25. dubna 1933 v Hrubé Vrbce na Horňácku a má za sebou či v sobě celou tu vzácnou oblast. Mám dojem, že nikdy nepočítal, kolik zná lidových písní, umí si však vybírat a udivuje téměř vždy neotřelými nápěvy a často hlubokými, ba filozofickými texty.
Jeho pevné zakotvení na rodném Horňácku, i když tam většinu života nežije, znamená hluboký pramen fantazie, čistoty a pravdy, obrovské zázemí životní moudrosti. V jeho písních zní hlas krve a domova takovou silou, jako nikde jinde. Na albu Zpívá Dušan Holý, které vydali Jaromír Nečas a Jiří Plocek v hudebním vydavatelství Českého rozhlasu, je mnoho pěkného. Ba jsou tam vyslovené skvosty: vévodí sada sedláckých v úpravě a podání jubilanta, vyniká až mrazí snímek č. 12, kde zpívá Dušan, otec Martin a bratr Luboš. Je tam vzácná plejáda primášů: Slávek Volavý, Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal, Jindřich Hovorka, Jožka Kubík, Martin Hrbáč, Antonín Jančík i Vladimír Meloun. Je tam překrásná úprava Vítězslava Nováka: Chodí Janko po ulici... Ve snímku č. 11 Na velických lúkách... je ohromná atmosféra, kterou vytvořil neopakovatelný Horňácký mužský sbor sólistů s Brněnskou cimbálovou muzikou našeho blízkého kamaráda Antonína Jančíka. Skvělý je zpěv Dušana Holého na celém albu. Potěšil Slavíček - Božena Šebetovská. Lze podtrhnout i výkony Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Milý je i malý hudební profil jubilanta, který připravil Jaromír Nečas, jenž napsal i průvodní slovo a toto trefně doplnil Dušan Holý.
Na druhém albu Dušan Holý 70 - Putování s hudci jsou zase vzácné snímky s muzikami Ňorků, Jožky Kubíka, Martina Hrbáče, Antonína Jančíka i zajímavé nahrávky s ostravským Technikem, ke kterému mají oba bratři Holí vřelý vztah a rádi s touto kapelou natáčejí, protože dýchá s písní. Na albu jsou velmi zdařilé snímky BROLNu, zejména krásná balada Letěl, letěl roj... Dušan Holý sem vybral i zajímavé snímky s legendárním cimbalistou Štefanem Dudíkem - bratrem Samka Dudíka. Přirozeně nad vším dominuje Dušan Holý se svým lyrickým i bohatýrským pojetím i přemýšlivými texty. I toto album přináší posluchači velkou radost. Toto krásné album vydal Dušanův syn Martin Holý, který sám je výtečným kytaristou a vlastní vydavatelství Aton, které bohatě čerpá právě na Horňácku. Zasvěcené úvodní slovo napsala "pod laskavým dozorem jubilanta a bez jeho většího cenzurování" jeho milá choť Ludmila Holá, někdejší zpěvačka Československého státního souboru písní a tanců. Ta nám sdělila, že Dušan se ve veřejném vystupování nijak nevyžíval, ale vždycky k němu přistupoval s plnou odpovědností. Ale nejlépe se prý cítí při zpívání v kruhu přátel na Horňácku, ve Strážnici, ve Ždánicích, v Kyjově i u Kuřinů v Blatnici. Tak ještě hodně takového zpívání, Dušo!

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 24.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA