HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

O tomto víkendu se v Rumunsku koná již 8. ročník folklórního festivalu českých krajanů

Tisková informace z Českého centra v Bukurešti, 23. května 2003
Tuto sobotu a neděli 24. - 25. 5. 2003 proběhne v přídunajské vesnici Berzasca (jihozápadní Rumunsko) již osmý ročník folklórního festivalu českých krajanů. Na festivalu, který krajané pořádají jednou za dva roky, se představí soubory z většiny rumunských komunit, kde Češi žijí (v Rumunsku dnes žije přibližně 4000 našich krajanů, většina z nich je soustředěna v šesti téměř čistě českých vesnicích - Gerník, Svatá Helena, Eibenthál, Bígr, Rovensko, Šumice - v malebných kopcích rumunského Banátu v dosahu obce Berzasca). Na pozvání bukurešťského Českého centra přijede do Berzasky zahrát i českobudějovická dechovka Kameňáci s kapelníkem Vojtěchem Prokešem (přítomnost kapely "ze staré vlasti" je již tradiční prosbou pořadatelů). Festivalu se zúčastní i český velvyslanec v Rumunsku Radek Pech, poslankyně rumunského parlamentu za slovenskou a českou menšinu Ana Florea, ředitel odboru kulturních a krajanských vztahů ministerstva zahraničních věcí České republiky Zdeněk Lyčka, předseda společné slovensko-české krajanské organizace v Rumunsku Ondrej Štefanko a řada dalších hostů, včetně zástupců českých krajanů ze srbské strany Banátu (s nimiž přijede i česká velvyslankyně v Srbsku a Černé Hoře Judita Štouračová). Krajané se těší, že přivítají i mnoho pravidelných návštěvníků rumunských Čechů z České republiky.
Krajanský festival je další významnou akcí rumunských krajanů v letošním roce. Počátkem května oslavili Češi z Gerníku, největší české komunity v Rumunsku, 150. výročí založení gernické školy a výročí založení vesnické dechovky Bohemia. Především přičiněním tří lektorů češtiny, kteří jsou vysláni z České republiky a působí na krajanských základních školách, proběhla olympiáda v českém jazyce, které se zúčastnili žáci téměř všech škol v Banátu, kde se čeština vyučuje.
Pro další informace prosím kontaktujte:
-

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 23.05.2003 v 21:00 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA