HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slavná tradice Pošumavských věnečků v Praze pokračuje

Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola.
Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola. Stal se jí 67. pošumavský věneček, který tradičně zahájil dlouhý průvod krojovaných. Pak byl za tónů pochodu Sláva Chodsku přinesen čestnou stráží s praporečníkem slavný prapor Sdružení rodáků. Moderátor večera Josef Pospíšil předal slovo předsedovi Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Dr. Václavu Kupilíkovi a ten přivítal všechny přítomné hosty a účinkující. Poděkoval sponzorům i vedení Národního domu za pomoc při uskutečnění této krásné přehlídky chodského folkloru v hlavním městě. Hudba zahrála sólo pro krojované a velký chodský reprezentační ples mohl začít.

Vedle tanečního orchestru Jindřicha Váchy se postupně v hlavním sále představila Budějcká kapela Ády Školky (bývalá Budvarka), krojovaný taneční soubor Hanáků z Prahy, orchestr Junior i malebný dětský folklorní soubor Kolíček. V Arbesově sále hrál skvěle dechový orchestr Ústřední hudby Armády České republiky se svými sólisty, který v průběhu večera vystřídali i další účinkující. Jako host zazpívala sólistka Českého rozhlasu Plzeň Věra Příkazská. Chodský folklor představil v Praze Postřekovský národopisný soubor s dudáckou kapelou a skvělými zpěváky. V úvodu Věnečku zazpívaly sestry Jana Hojdová a Marie Freiová i manželé Jiří a Anna Kapicovi, čímž dostalo slavnostní zahájení neopakovatelný slavnostní až obřadný ráz.

Všichni účinkující z horního Chodska sklidili za své vystoupení na slavné pražské scéně bouřlivý potlesk zaplněných sálů a od organizátorů dostali pomyslnou velkou jedničku. Předseda Sdružení V. Kupilík k tomu říká: Když jsem z pódia vítal, tak jako každoročně, krojované z chodských vesnic, ještě jsem netušil, jak skvělé představení předvedou. Vedle promyšlené choreografie, tanečního, hudebního i pěveckého mistrovství oceňujeme i vskutku profesionální přístup účinkujících. Hrálo se a zpívalo ještě dávno před zahájením Věnečku u vchodu pod nádhernou sloupovou klenbou Národního domu. Už tady svojí dochvilností a zapálením pro věc postřekovský národopisný soubor nenechal nikoho na pochybách, v jakém světle se přijel do Prahy představit. Se souborem plným mladých tváří přijeli, tak jako tomu bylo často po dlouhá léta desetiletí, i nejstarší členové souboru. Jsou u nás v Praze vždy srdečně vítáni.
Mezi významnými osobnostmi slavnostního večera byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, který průběh večera pozorně sledoval, aby mohl říci: Pošumavské věnečky v Praze mají obrovskou tradici a velký folklorní význam. Líbí se mi jejich neopakovatelná atmosféra. Budeme teď s předsedou Sdružení rodáků hledat cestu, jak tuto významnou zájmovou instituci a Chodsko více zviditelnit i v rámci velkých celostátních folklorních projektů.

V pořadí 67. pošumavský věneček se zapíše do análů jako jeden z nejúspěšnějších ve své přebohaté historii, během které se zejména v Lucerně a později i v Národním domě vystřídaly celé generace návštěvníků z chodských vesnic, Domažlic i z celého Pošumaví. I častý návštěvník, národopisec a skladatel Jindřich Jindřich, stejně jako další legendy folkloru a národopisu, by o tom v muzikantském nebi mohly vyprávět.

Václav Kupilík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.06.2003 v 21:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA