![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]()
|
DNY TRADIČNÍ KULTURY 2003Svátek hudby, tance, zpěvu, řemesel, zábavy a gastronomie
(Slovensko, Polsko, Maďarsko, Česká republika) 3. května až 1. září 2003 V období od začátku května do začátku září t.r. bude probíhat na několika místech v České republice a na Slovensku za účasti Maďarska a Polska III. ročník jednoho z největších společných mezinárodních projektů v oblasti tradiční lidové kultury.
Projekt má přispět k vytváření multikulturního prostředí ve středoevropském prostoru a současně využít vzájemného obohacujícího působení jednotlivých prvků tradiční lidové kultury k vytváření potřebného klimatu pro společnou snahu zainteresovaných států o začlenění do evropských struktur. Význam projektu je i v tom, že umožňuje součinnost jednotlivých státních, ale zejména nestátních subjektů a jednotlivců na realizaci jeho základní myšlenky. Dny tradiční kultury jsou propojením aktivit tradiční lidové kultury s turistickým ruchem a dalšími navazujícími aktivitami mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem. Jedná se o ojedinělý projekt, který byl poprvé v menším rozsahu realizován v roce 1999 na Slovensku v gesci Národního osvětového centra Bratislava.
Pořadateli této čtvrtletní akce jsou Folklorní sdružení České republiky, Národní osvětové centrum Bratislava, Folklorní unie na Slovensku, Mezinárodní vyšegrádský fond, Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, Ústav lidové kultury ve Strážnici, Nógrádský župní institut vzdělání a turistiky a Legnické centrum kultury. Vstup a náplň projektu ze strany České republiky organizačně zabezpečují Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Ústav lidové kultury ve Strážnici. Dále se v České republice k projektu přihlásili Sdružení lidových řemeslníků České republiky, Asociace kuchařů a cukrářů České republiky a jednotlivé akce spolupořádající města a obce. Záštity převezmou osobnosti politického a společenského života České republiky. Do projektu jsou z české strany zahrnuty:
· Zpěváčci - Velké Losiny 3. - 5. 5. 2003 · Dětská Strážnice 30. - 31. 5.2003 · Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici 27.-29.6.2003 · Frenštátský kulturní týden ve Frenštátě p. R. 4.- 7.7.2003 · Rožnovské slavnosti v Rožnově pod Radhoštěm 4.- 6.7.2003 · Evropské setkání souborů - Telč a Třešť 5. - 12. 7.2003 · Pekařská sobota a Primáškové v Rožnově pod Radhoštěm 12. a 13.7.2003 · Folklorní odpoledne ve skanzenu - Strážnice 20.7.2003 · Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát 2003 Rožnov p. R. 1.- 3.8.2003 Na uvedených festivalech se předpokládá účast slovenských, polských a maďarských souborů, muzikantů, řemeslníků, kuchařů a dalších účastníků.
Zpracoval : Bc. Pavel Kozák [pavel_kozak@seznam.cz] DNY TRADIČNÍ KULTURY 2003
Svátek hudby, tance, zpěvu, řemesel, zábavy a gastronomie (Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarsko) 3. 5. - 1. 9. 2003 POŘADATELÉ:
Folklorní sdružení České republiky Národné osvetové centrum Bratislava Folklórna únia na Slovensku na Slovensku Mezinárodní vyšegrádský fond Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm Ústav lidové kultury ve Strážnici Nógrádský župní institut vzdělání a turistiky Legnické centrum kultury K PROJEKTU SE PŘIHLÁSILI:
Sdružení lidových řemeslníků a výrobců ČR Asociace kuchařů a cukrářů ČR Idea a význam projektu: Základní nosnou ideou projektu je odkrýt prostřednictvím tradiční kultury, která je po staletí spontánně vytvářena, udržována a prezentována v obou zemích, i dalších zemích, a to bez ohledu na jejich hranice, další možnosti vytváření multikulturního prostředí v středoevropském prostoru. Současně využit vzájemně obohacujícího působení jejích jednotlivých prvků k vytváření potřebného klimatu pro společnou snahu zainteresovaných států o začlenění do evropských struktur. Význam projektu spočívá v tom, že umožní součinnost jednotlivých státních, ale zejména nestátních subjektů a jednotlivců na realizaci jeho základní myšlenky s využitím stávajících, hodnotných a dlouhodobě oceňovaných aktivit v jednotlivých státech bez vysokých (dodatečných) nároků na jejich organizační a materiální zajištění. Základní zadání: Dny tradiční kultury budou propojením aktivit tradiční (lidové) kultury s turistickým ruchem a dalšími vhodně navazujícími aktivitami mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem. Realizace projektu bude koncentrována do krátkého časového úseku šesti týdnů se střídáním aktivit v jednotlivých zemích, jejich doplňováním a personálním i obsahovým prolínáním. Dny tradiční lidové kultury jsou projektem ojedinělým, který byl poprvé v menším rozsahu realizován v roce 1999 na Slovensku. V roce 2001 se poprvé uskutečnil i v ČR. V roce 2003 byl projektu Dnů tradiční kultury udělen grant Mezinárodního vyšegrádského fondu ve výši 35.000 EUR. Obsahové zdůvodnění projektu
Tradiční kultura má v naší zemi mnoho podob hmotného i nehmotného charakteru. Dokladem stále sílícího zájmu o tradiční lidové projevy je současný nárůst počtu pořádaných folklorních festivalů a s ním související stále se zvětšující každoroční zájem desetitisíců vděčných návštěvníků. Aktivní účastníci a diváci folklorních festivalů, jejichž pořadateli jsou nejen instituce a města, ale zejména občanská sdružení a samotné folklorní soubory, jsou nejen z řad domácích, ale stále ve větší míře také hosté ze zahraničí, zejména ze sousedních zemí. Na obsahové přípravě a realizaci se podílejí rovněž národnostní menšiny prostřednictvím občanských sdružení, která mají širší zaměření nebo vznikají právě za účelem udržování a pěstovaní své tradiční kultury a jazyka. Lidová kultura a zvláště folklor jsou jedním z nejvýznamnějších atributů a nezaměnitelných kulturních projevů obyvatel každé členské země Evropské unie i zemí připravujících se ke vstupu do tohoto společenství. Součástí probíhající evropské integrace je výrazný nárůst cestovního ruchu směřujícího nejen do hlavních měst jednotlivých států, ale stále větší zájem je také o poznávání hodnot tradiční kultury jednotlivých zemí a národů či národností. Tato kultura vzniká v zásadě na regionálním principu a její jednotlivé prvky se, obzvláště v příhraničních oblastech, výrazně prolínají, obohacují a doplňují.
Zájem turistů se přenáší z oblasti hmotných kulturních statků (památek církevní či světské provenience) ke kulturním hodnotám nehmotným. Mezi ty patří především projevy přebohaté pokladnice národních kultur, jejichž nedílnou a významnou součástí je česká, moravská i slezská tradiční lidová kultura a folklor, a patří k ní i tradiční kultura národnostních menšin. A právě na tomto úseku se v České republice intenzivně rozvíjí činnost Folklorního sdružení České republiky ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Ústavem lidové kultury ve Strážnici. Pro své členské soubory toto významné občanské sdružení plní nezastupitelnou koordinační, organizační, vzdělávací, publikační a také osvětovou funkci. Členové sdružení - děti, mládež a dospělí - se při těchto hodnotných aktivitách tvořivě zúčastňují důležité a pro rozvoj jejich vlastní osobnosti významné kulturně - společenské činnosti. Pod vedením zkušených vedoucích poznávají charakteristické projevy tradiční kultury a především folkloru. Jejich prostřednictvím si (se specifickým a upevňujícím citovým vlivem) rozšiřují ve škole získané poznatky o své obci, městu, regionu i zemi. Prostřednictvím kontaktů se sousedními zeměmi poznávají v této oblasti hodnoty, které tvoří součást širší středoevropské a evropské kulturní podstaty. Poznávají její odlišnosti v jednotlivých konkrétních projevech, ale současně i cesty jejího (po staletí trvajícího) prolínání a obohacování bez ohledu na překážky tvořené státními hranicemi. Tito lidé se stávají stoupenci probíhající evropské integrace jako přirozeného kulturního procesu přesahujícího rámec ekonomické integrace. Tradiční kultura je tak jedním z významných a silných činitelů nepomáhajících evropské integraci.
Tyto procesy jsou konkretizovány (materializovány) ve své regionální podobě ve spolupráci České republiky a Slovenské republiky, které jsou si svým poválečným vývojem velmi blízké a podobné. A právě aspekt této spolupráce je obsažen v návrhu projektu Folklorního sdružení České republiky, Národného osvetového centra Bratislava a Folklórní unie Slovenska, ke kterému se přihlásily Valašské muzeum v přírodě, Ústav lidové kultury ve Strážnici, Nógrádský župní institut vzdělání turistiky a Legnické centrum kultury. Na projektu spolupracují i Sdružení lidových řemeslníků a výrobců ČR a Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Projekt DNY TRADIČNÍ KULTURY 2003 - Svátek hudby, tance, zpěvu, řemesel, zábavy a gastronomie, jenž se uskuteční na Slovensku, v České republice a ve spolupráci s Polskem a Maďarskem ve dnech 3. května až 1. září 2003, bude proto jedním z důležitých přínosů zúčastněných institucí a organizací k dalšímu sbližování národů střední Evropy, k naplňování cílů probíhající celoevropské integrace a k posílení kulturních, společenských i lidských vztahů mezi obyvateli této části naší planety.
Na základě výše uvedených skutečností považujeme předkládaný projekt za velmi prospěšný a potřebný, včetně jeho podpory ze strany státních orgánu jednotlivých zainteresovaných států. Této podpory se projektu dostalo na úrovni ministrů kultury a Mezinárodní vyšegrádský fond udělil Dnům tradiční kultury 2003 grant ve výši 35.000 EURO.
PROGRAM DTK Z ČESKÉ STRANY:
Velké Losiny: Zpěváčci
3.5.-5.5.2003 Celostátní soutěž dětských zpěváků lidových písní. Soutěž má krajská předkola a koncert vítězů se koná ve spolupráci se sesterskou slovenskou soutěží Slávik. Strážnice: Dětská Strážnice 30.5 - 31.5.2003 Tvůrčí dílny: řemeslné dílny pro děti (akce je součástí programové dramaturgie 21. ročníku festivalu Dětská Strážnice) Strážnice: Dny řemesel pro školy 11.6-12.6.2003 Tvůrčí dílny: naučný pořad určený hlavně pro děti ze základních škol. Strážnice:Zahájení DTK v ČR 27.6.2003 Zahajovací ceremoniál (akce je součástí 58. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2003) Strážnice: Jarmark múz 28.6.2003 Pořad zaměřený na rukodělnou výrobu a práce spojené s činností v hospodářství; ukázky tradiční gastronomie (akce je součástí 58. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2003). Strážnice: Tance s přáteli 29.6.2003 Tvůrčí dílny pro vzájemnou výuku tanců zahraničních a českých souborů, včetně festivalových diváků (akce je součástí 58. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2003). Rožnov pod Radhoštěm: Rožnovské slavnosti 4.7. - 6.7.2003 Mezinárodní festival, na němž se prezentují soubory od nejbližšího okolí, přes sousední státy, až po krajanská sdružení z daleké ciziny. V rámci festivalu se koná Den slovanské vzájemnosti a cyrilometodějský svátek. Součástí je cyklus kalendářního zvykosloví Valašský rok. Muži mají v Rožnově svou taneční soutěž a další přehlídky se týkají točivých tanců a gajdošských muzik. Zvláštní pořad bývá věnován krajanům. Frenštát pod Radhoštěm: FRKOT - Frenštátský kouzelný týden 4.7. - 7.7.2003 Frkot je několikadenní recesistický festival. Za recesí se ale schovává hodnotný kulturní, sportovní a herní program pro různé cílové skupiny obyvatelstva. Kromě "defenestrace radních" bude součástí programu historický jarmark, recesistická vystoupení jako "akvabely na suchu", dále pak historická muzika, folklór a divadlo. Jako cíle si FRKOT klade oživení historických událostí regionu, prevenci kriminality a drogové závislosti, ukázat netradiční pohybové aktivity jako prevenci nemocí a konečně seznámit s krásami cizích kultur. Telč a Třešť: Evropské setkání souborů 5.7. - 12.7. 2003 Soubory se setkávají v historických městech, přičemž je kladen důraz na tvůrčí dílny. Každý národ - např. Češi, Italové či Lotyši - má svůj "národní den". Během setkání jsou aktivní mezinárodní zájmové kroužky, hlavně hudební a pěvecký, z něhož je nakonec vytvořen mezinárodní sbor. Rožnov pod Radhoštěm: Pekařská sobota 12.7.2003 Oslavy pekařského cechu - ochutnávka pečiva. (Jubilejní 10. ročník.) Rožnov pod Radhoštěm: Primáškové (3. ročník) 13.7.2003 Setkání moravských a slovenských primášů dětských muzik, kteří se před tím zúčastnili kurzů v Povážské Bystrici pod vedením dvou renomovaných profesorů houslí. Spoluúčinkuje pěvecký sbor Považan. Strážnice: Folklorní odpoledne ve skanzenu 20.7.2003 Pořad souboru Skaličan ze Skalice. Ukázky řemesel a tradiční gastronomie. Rožnov pod Radhoštěm: Jánošíkův dukát 1.8. - 3.8.2003 Festival slovenských souborů v ČR. Zvány jsou i soubory z blízké ciziny zabývající se slovenským folklorem. Na závěr vystoupí ale také soubory přímo ze Slovenska. Jde o závěrečný koncert projektu DTK v rámci ČR. ZO SLOVENSKEJ STRANY SÚ SÚČASŤOU DTK V ROKU 2003 TIETO PODUJATIA:
POZVÁNKA (19.6.2003) - otvárací rozhlasový koncert - Slovenský rozhlas Bratislava . OĽUN a laureáti celoštátnych súťaži a "primášikovia"
Miesto: Bratislava KLENOVSKÁ RONTOVKA (20.6. - 22.6.2003) - Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Miesto: Klenovec DROTOVÁ NÔTA celoštátna súťažná prehliadka sólistov - huslistov so sprievodom ľudových hudieb (14.6. - 22.6. 2003) Poslanie podujatia Celoštátna súťažná prehliadka je vrcholným podujatím inštrumentalistov - huslistov. Jej cieľom je: - dať priestor k verejnej prezentácii a konfrontácii aj ľudovým hudobníkom, - objavovať nové muzikantské talenty v oblasti sólovej interpretácie ľudovej hudby, - oboznamovať verejnosť s umeleckými hodnotami pôvodného i v rôznych štylizačných stupňoch spracovaného hudobno-folklórneho materiálu, - podporiť existenciu a činnosť sólistov interpretujúcich ľudovú hudbu. Vrcholná súťažná prehliadka najlepších interpretov primášskej hry v Klenovci TVORIVÁ DIELŇA PRE MLADÝCH HRÁČOV NA ĽUDOVÉ HUDOBNÉ NÁSTROJE , ČLENOV DETSKÝCH ĽUDOVÝCH HUDIEB (26.6. - 29.6. 2003) Miesto: Klenovec Školiteľské podujatie je určené mladým interpretom slovenského hudobného folklóru - hráčom na hudobné nástroje, približne vo veku od 12 do 16 rokov, ktorí sa chcú priúčať pod vedením skúsených odborníkov a praktických hudobníkov tajom kolektívnej hry na hudobné nástroje ako prostriedok duševného vyjadrovania sa našich predkov. HEĽPA (20.6. - 21.6.2003) - Horehronské folklórne slávnosti Miesto: Heľpa EUROFOLKLÓR - festival zahraničných folklórnych súborov Dnes má regionálny festival Heľpa pevnú trojdňovú vyprofilovanú štruktúru v ktorom sú všetky typy programov tanečného, spevného a hudobného folklóru, zvykoslovia, tiež sprievod, výstavy i zahraničné zastúpenie. POD LIKAVSKÝM HRADOM - DETSKÝ FOLKLÓRNY FESTIVAL (27.6. 29.3.2003) - celoštátna súťažná prehliadka detských folklórnych súborov Miesto: Likavka Vrcholná súťažná prehliadka najlepších detských folklórnych súborov na Slovensku sa koná raz za dva roky a zúčastňujú sa jej víťazi regionálnych a krajských súťaží. Ich výkony hodnotí odborná porota, ktorá ocení najlepšie kolektívy titulom Laureát. Súčasťou podujatia je odborný hodnotiaci seminár MEDZINÁRODŇY FESTIVAL DETSKÝCH FOLKLÓRNYCH SÚBOROV BRATISLAVA (26.6. - 29. 6. 2003) Miesto: Bratislava SLÁVIK SLOVENSKA (28.6.2003) - finále detskej celoštátnej súťaže spevákov ľudovej piesne Miesto: Prešov Vystúpenia zahraničných folklórnych súborov, pozývacie vystúpenia na FFV (1.7. - 6.7. 2003) Miesto: Štrbské Pleso KRESANÉ DO DREVA (30.6. - 6.7. 2003) -- vyrezávanie monumentálnych sôch s ľudovou tematikou, osadenie v areáli amfiteátra v galérií sôch vo Východnej Miesto: Štrbské Pleso, Východná 49. FOLKLÓRNY FESTIVAL VÝCHODNÁ Miesto: Východná (4.7. - 6.7. 2003) Folklórny festival vo Východnej je dôkazom toho, že folklór je živý fenomén v neustálom pohybe, stále sa vyvíjajúci do nových súčasných podôb. Tieto svojimi estetickými a etickými hodnotami, majúcimi korene v tradičných folklórnych prejavoch, vedia silne osloviť a zaujať širokú verejnosť. Východná sa za roky existencie folklórneho festivalu stala pútnickým miestom folkloristov i milovníkov folklóru a to nielen zo Slovenska, ale dá sa povedať, že i z celého sveta. Východná má svoje programy prísne tematicky zamerané na vytypované slávnostné a tanečné príležitosti v živote človeka. Je to snáď najnáročnejšia podoba prezentácie ohraničených okruhov tradičnej ľudovej kultúry, ktorá však zdôrazňuje spájajúce či dominantné alebo diametrálne sa rozchádzajúce spôsoby realizácie rovnakých slávnostných a tanečných príležitostí v živote človeka, stvárnených rozličnými formami a žánrami ľudovej kultúry. Súčasne je to kvalitatívny posun pri rozširovaní obzorov diváka o špecifické či unikátne prejavy tradičnej ľudovej kultúry. Folklórny festival Východná, ktorého pomenovanie festival tradičnej ľudovej kultúry by bol dnes už výstižnejší, sa mohol zrodiť a rozvíjať len v prajných podmienkach. Mohol sa zrodiť len v krajine, ktorej ľud si ctí výsledky snažení svojich predkov, ich pracovitosti, umu a citu pre krásu. Opodstatnenosť, spoločenský a kultúrno-umelecký zmysel si festival vykryštalizoval so srdcom na tepe folklórneho hnutia, ako súčasti národnej kultúry. Za roky existencie si festival vytvoril pevnú základňu. Slovenskej i zahraničnej kultúrnej verejnosti manifestoval nielen ľudové tance, piesne a hudbu, zvyky, obyčaje i diela ľudových výtvarníkov, ale predstavoval preplnenému amfiteátru starostlivo vybraný korpus súčasných nositeľov a rozvíjateľov tradičnej ľudovej kultúry. ŠTRBSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI (1.7. - 6.7. 2003) Miesto: Štrba Prepojenie kultúrnych aktivít s turistickým ruchom. Sviatky hudby, tanca, spevu, remesiel i gastronómie. Súťaže osobností. BAČOVSKÉ DNI - podujatie prezentujúce minulosť a súčasnosť valaskej kultúry (12.7. - 13. 7. 2003) Miesto: Malatiná , Cieľom je prezentovať súčasnú výrobu slovenských poľnohospodárskych družstiev, súkromne hospodáriacich poľnohospodárov a ľudových výrobcov, ktorých výroba je zameraná na predmety súvisiace s valaskou kultúrou /najmä z kože a dreva/ a v poslednom rade i prezentovať región v oblasti agroturistiky. CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ (11.7. - 12. 7. 2003) Miesto: Terchová Oslava chleba. MALÍ TANEČNÍCI (6.7. - 12. 7. 2003) Miesto: Štrbské Pleso Školiteľské podujatie je určené detským folklórnym súborom a mladým interpretom slovenského tanečného folklóru - približne vo veku od 8 do 15 rokov, ktorí sa chcú počas piatich prázdninových dní pod vedením skúsených odborníkov - pedagógov, choreografov, tanečníkov - praktikov priúčať tanečnému remeslu. FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI V LESNEJ - EURÓPSKE TRADÍCIE V LESNEJ Miesto: Nová Lesná Slávnosti hudby, tanca, spevu so záverečnou prezentáciou malých tanečníkov, absolventov kurzu. PRIMÁŠIKOVIA - ŠKOLENIE MALÝCH PRIMÁŠOV SO ZÁVEREČNOU PREZENTÁCIOU (14.7. - 21. 7. 2003) Miesto: Považská Bystrica Školiteľské podujatie je určené mladým interpretom slovenského hudobného folklóru - huslistom - predníkom detských alebo mládežníckych ľudových hudieb približne vo veku od 12 do 16 rokov, ktorí sa chcú počas siedmich prázdninových dní v malebných lokalitách Slovenska, priúčať pod vedením skúsených odborníkov a praktických hudobníkov tajom cifrovania - koloratívneho ozdobovania melodického hlasu primáša s dôrazom vždy na jeden alebo dva regióny, základom vedenia ľudovej hudby, kolektívnej hry a improvizácie a ďalším, pre primáša užitočným znalostiam a zručnostiam POD SPIŠSKÝM HRADOM - NA SPIŠSKOM SALAŠI (24.7 - 27.7. 2003) - Slovenská a česká kuchyňa - pokus o vytvorenie najväčšieho piroha, spišský folklór Miesto: Spišské Podhradie - Spišský salaš FESTIVAL CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE - NOVOHRADSKÝ FOLKLÓRNY FESTIVAL (22.7. - 27.7.2003) Festival prebieha súčasne v dvoch štátoch, na Slovensku a Maďarsku V programoch festivalu sú okrem folklórnych vystúpení súborov aj: výstavy, antológia detských folklórnych súborov, Novohradské národnostné stretnutie, Celoštátny festival Slovenský národnostných súborov, Všenárodný festival, ako aj priateľské privítanie všetkých účastníkov pod hradom Šomoška, priamo na slovensko-maďarskej hranici. JÁNOŠÍKOV DUKÁT (1.8. - 3. 8. 2003) -- vyhlásenie budúceho ročníka DTK Miesto: Rožnov pod Radhoštěm Festival slovenského folklóru v Českej republike MAĎARSKÁ AKCE
22.7-27.7.2003
The Novohradský folklorní festival přeshraniční spolupráce Salgotarján, Mihálygyergye, Sudice, Pászto, Hollok, Bánk, Szecsény Balažské Darmoty, Lučenec, Somoška, Vel. Krtíš POLSKÁ AKCE
28.8. - 1.9.2003
Pod Kyčerou - Mezinárodní folklorní festival - Legnice Evropské setkání národních a etnických menšin Diskusní fórum čtenářů |
|