HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Hanáci z Velké Bystřice ve Slovinsku.

Folklorní soubor Haná z Velké Bystřice
Festival Lent - Folkart je název mezinárodního folklórního festivalu CIOF konaného ve druhém největším městě Slovinska - Mariboru. Na konci letošního června na něm reprezentoval naši republiku a hanácký folklór soubor Haná z Velké Bystřice.
Přes patnáctiletou historii této největší folklórní akce ve Slovinsku byla Haná kupodivu teprve třetím zúčastněným souborem z naší vlasti. Během čtyř horkých přehlídkových dnů jsme spolu s tanečníky, zpěváky a muzikanty z Argentiny, Turecka, Ruska, Srbska a Černé Hory, Chorvatska a domácího Slovinska absolvovali desítky vystoupení na jevištích i v průvodech, ať už v samotném Mariboru či v satelitních festivalových městech a vesnicích po velké části Slovinska.

Jedinečností festivalu je jeviště umístěné na plovoucím pontonu zakotveném u břehu řeky Drávy. Na něm se pochopitelně konalo i závěrečné galapředstavení. Fantastické pětitisícové hlediště hanáci v horké sobotní noci omámili svatojánským Čarováním a skandovaný potlesk sklidil i taneční obrázek Ševci. Naše pásma svým humorem a dějem oživila dramaturgii festivalu, jinak nabitou hlavně živými rytmy a taneční technikou dalších souborů. Samozřejmě i my jsme spolu s diváky potleskem ocenili skvělé taneční výkony Argentinců či Černohorců, obdivovali tradiční profesionalitu Rusů a dodnes nám znějí v uších turecké bubny. Nezapomenutelný byl pak jistě pro všechny atraktivní závěrečný 15minutový ohňostroj, jehož pestrobarevné ohnivé květy se kouzelně odrážely na hladině široké Drávy.
O účastníky festivalu bylo perfektně postaráno z hlediska ubytování, stravování či zabezpečení doprovodného programu pro soubory. Příjemně překvapilo drobné, ale všem potřebám postačující kapesné i tričko jako milá upomínka na účast. Pořadatelé nezapomněli ani na to, aby zahraniční hosté poznali alespoň kousíček z nespočetných přírodních pokladů této malé, ale překrásné země. My jsme tak mohli navštívit známé horské jezero Bled. Poté, co jsme u něj přečkali náhlou letní bouřku nám byl odměnou fantastický pohled na z mraků se vynořivší majestátní Triglav - téměř třítisícovou horu jež je i součástí státního znaku a vlajky Slovinska. Samozřejmě i nějaká ta chybička na kráse by se našla: Proč se například, v jistě obrovském festivalovém rozpočtu, nenašlo místo na cca 2 listy s vytištěným časovým harmonogramem, nad tím jsme mohli jen nechápavě kroutit hlavami a "obtěžovat" věčnými dotazy typu "kdy", "kde" a "co" naši milou a krásnou průvodkyni Moniku. Někdy bohužel nevěděla ani ta, a tak jsme se dočkali třeba i velice "příjemného" dvouhodinového čekání ve žhavé polední výhni města na 5minutovou zvukovou zkoušku. Naštěstí nejsme žádní zajíci a vše jsme ve zdraví přečkali dobrým dodržováním pitného režimu. (Všem můžeme do horkých dnů doporučit vinný střik z kvalitního hodonínského Sauvignonu).
Závěrečný den ve Slovinsku jsme strávili u našich milých přátel ze souboru Folklorno drušstvo z Lancovy vsi, se kterými se známe již od roku 1989. Vloni byli hostem přehlídky Lidový rok ve Velké Bystřici a právě oni nás na mariborský festival přihlásili a byli velice šťastní, že jsme na něj byli pořadateli vybráni. Začátek krátké návštěvy u nich patřil exkurzi do obrovských vinných sklepů ve městě Ptuj, pochopitelně s koštem jiskřivých pokladů tohoto vinorodého kraje. My jsme na oplátku s radostí a velkým diváckým ohlasem vystoupili na oslavě 20. výročí jejich souboru. Při návštěvě jsme museli obdivovat a, jak jsme otevřeně přiznali, i nepokrytě závidět jejich nově otevřený spolkový dům, který si ve své malé obci vlastními silami a prostředky vybudovali. Že podvečerní loučení dlouholetých přátel bylo dojemné snad nemusím ani dodávat.

Petr Nakládal

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, národopisný soubor
Zveřejněno 10.07.2003 v 23:54 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA