HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání prof. Kamily Mošové

Ačkoliv bydlím již od roku 1936 trvale v Praze, můj vztah k Valašskému Meziříčí je velmi srdečný. Když slyším J. Šulákovou, tu se vracím v myšlenkách do svého rodiště Valašského Meziříčí, důvěrně zvaného Mezříč. Na dětské chvíle u Bečvy vzpomínám nejraději.
Valašské Meziříčí - Valašské Athény, jak bylo toto krásné město za mých časů nazýváno, mělo totiž osmitřídní reálné gymnázium a desítky absolventů odcházely na vysoké školy a jako lékaři, profesoři, spisovatelé a básníci i herci, například R. Brzobohatý nebo F. Hanus, proslavili své rodiště.
Do světa valašských tanců a písní uvedli nás žáky dva profesoři. Na učitelském ústavu to byl prof. Jan Nepomuk Polášek a na meziříčském gymnáziu v tanečním krúžku prof. A. Kubeša. Právě J. N. Polášek s A. Kubešou sbírali po celém Valašsku lidové písně a tance a potom je vydali v pěti zpěvnících, které sloužily také k uchování tanců, neboť tam byl také uveden jejich popis. Kromě školy se o poznávání Valašska a jeho kultury zasloužil také Sokol, který pořádal v létě výlety do nejbližšího okolí. V Sokole jsme hodně zpívali a učili se lidové tance ze všech oblastí naší republiky, hlavně však z Valašska. V zimním období bývaly v neděli odpoledne taneční čaje a i zde se mezi oblíbené moderní tance vloudily některé valašské tance, například Trnka, oblíbené Pilky, někdy i Točená. Zde mohli ogaři ukázat své odzemkové umění. V zimě, v době bálů, jsme se "vyřádili" na papučovém bále, kde se opravdu tančilo ve valašských papučích, které byly na naše tance "jako dělané". Toto vše zanechalo v mé mysli nezapomenutelné vzpomínky, které se mi velmi často promítnou i do snů.
Dalším místem poznání i poučení byly Rožnovské slavnosti. Zde jsem viděla, jak zazpívat a tančit valašské tance. Také časté návštěvy Rusavy se zvláštními kroji i písněmi byly vždy bohatou inspirací. A ještě to byl dodnes konaný a velmi oblíbený Moravský ples, kde každý valašský soubor ukázal ve svých krojích, co umí. To vše, co jsem v mládí viděla a zažila, vytvořilo můj trvale vřelý vztah k rodnému Valašsku.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.08.2003 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA