HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ohlasy na Setkání muzikantů v Bílých Karpatech

Valašské Klobouky - Brumov/Bylnice - Luhačovice - Pozlovice
15. až 17.8.2003
Mezinárodní hudební festival byl dé facto odstartován v pátek odpoledne ve 14,00 h. v improvizovaném studiu Českého rozhlasu Brno ve výstavní síni valašskoklobouckého městského muzea živým vysíláním. V úvodním rozhlasovém vstupu hovořili s redaktorem Romanem Vernerem o poslání, koncepci i programu SMBK 2003 nejprve předseda FOS ČR Zdeněk Pšenica s Josefem Smýkalem - poslancem Parlamentu ČR a ředitelem festivalu Petrem Vašíčkem. V dalších zajímavých vstupech promluvila o významu kulturních a společenských kontaktů ve sjednocující se Evropě paní senátorka Alena Gajdůšková a starosta slovenské obce Pruské z druhé strany státní hranice v Bílých Karpatech. Samozřejmě nemohl nezaznět hlas starosty města Valašských Klobouk a dalších zajímavých hostů tříhodinového pořadu "Randes - vous z Valašských Klobouk".
MHF - SETKÁNÍ MUZIKANTŮ v Bílých Karpatech, CM Jožky Severina
CM Jožky Severina
Do posledního místa zaplněný koncertní a výstavní sál v městském muzeu pak ocenil dlouhotrvajícím potleskem vstupní koncert Smyčcového kvarteta brněnské konzervatoře i výstavu obrazů slovenského malíře Jana Karlíka. Páteční večer vrcholil varhanním koncertem i skvělým výkonem zmíněného kvarteta v barokním kostele sv. Václava v Brumově - Bylnici.
Již v té době evidovali pořadatelé více jak půl tisíce přítomných posluchačů, nebereme-li zřetel na další tisíce posluchačů stanic Českého rozhlasu Brno, který zajistil přímé rozhlasové vstupy z tohoto muzikantského dostaveníčka.
Hlavní sobotní program přilákal na promenádní koncerty v obou pořadatelských městech, nejprve v Brumově - Bylnici a pak také ve Valašských Kloboukách, přibližně tři tisíce diváků a posluchačů. V hudebních vstupech se prezentovalo celkem 367 účinkujících (8 dechových hudeb, 6 cimbálových muzik, 3 pěvecké sbory a 3 seskupení vážné hudební tvorby) z Holandska, Slovenska a České republiky, z nichž více jak jedna třetina byla zahraničních hostů. Specifikou tohoto Setkání muzikantů ve Valašských Kloboukách bylo velmi působivé programové skloubení vážné hudby s dechovkou, cimbálovou muzikou i pěveckými sbory a to s nábojem světské i duchovní tvorby. V takovém rozsahu a v této ústřední myšlence - propojení mnoha hudebních žánrů souběžně ve čtyřicetikilometrovém okruhu míst pro festivalová vystoupení - je Setkání muzikantů v Bílých Karpatech akcí naprosto ojedinělou. K vyjímečnosti setkání přispěly i další výstavy výtvarných děl a fotografií, v neposlední řadě také vzorně zajištěné zázemí k občerstvení, k němuž patřila degustace dvou set vzorků jihomoravských kostických vín za doprovodu cimbálové muziky Jožky Severina a opékání celého býka na klobouckém náměstí.
V sobotu pořadatele pochopitelně potěšilo již večerní předběžné hodnocení zahraničních souborů; a byla mezi nimi hudební tělesa, která absolvovala nejen festivaly po celé Evropě, ale také v Americe (např. CM Technik Bratislava, dále DH Tatrachemka Trnava či DH Bojané z Dolních Bojanovic). Stejně povzbudivé hodnocení zaznělo i z úst muzikantských veličin, jako jsou pánové Salčák nebo Smíšovský: "...s takovou pořadatelskou péčí, organizační připraveností a zajímavostí programu jsme se dosud ještě nikde nesetkali...". Slzy vděčnosti v očích vyznamenávaných osobností naší muzikantské minulosti i přítomnosti při předávání Zlatých lyr Bílých Karpat toho byly nepřehlédnutelným dokladem. Velkolepý ohňostroj Zevety Bojkovice, jak u hradu Brumov, tak i ve Valašských Kloboukách, byl nádhernou ozdobou večerní oblohy nad valašskými horami.
Nedělní promenádní koncerty rozšířily festivalové dění z jižního Valašska do luhačovického Zálesí, kde se několik stovek posluchačů mohlo potěšit hudbou Die Torfgräber Kapelle z Holandska, DH Dúbravanka a cimbálových muzik Rosenka z Košarisk, Techniku Bratislava a Brezovské muziky z Brezové pod Bradlom. Po koncertech před Společenským domem v Luhačovicích, byla poslední festivalová vystoupení v motorestu Ogar v Pozlovicích stejně působivá, jako na jiných místech.
MHF - SETKÁNÍ MUZIKANTŮ v Bílých Karpatech, DH Dúbrava Valašské Klobouky
HD Dúbrava Valašské Klobouky
Celková bilance počtu návštěvníků v rozmezí čtyři a půl až pět tisíc, přítomnost několika poslanců a senátorů Parlamentu ČR, generálních ředitelů mnoha významných podniků a institucí, oficiální záštita Výboru pro vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Parlamentu ČR i Rady Zlínského kraje, přítomnost několika plných autobusů s posluchači ze zahraničí a spokojenost všech, kdo se účastnili Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, bude jistě závazkem pro pořadatele, aby první festivalový ročník nebyl tím posledním, ale měl ještě dlouhé pokračování v následujících letech. To si všichni upřímně a ze srdce přejeme.
Ve Valašských Kloboukách dne 19.8.2003

PhDr. Petr Vašíček
ředitel festivalu
Setkání muzikantů v Bílých Karpatech

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 22.08.2003 v 11:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA