HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XXXIV. LIPTÁLSKÉ SLAVNOSTI :
PLNÉ HUDBY, TANCE A PŘÁTELSTVÍ

Ve dnech 26.8. - 1.9. 2003 se v neveliké valašské obci Liptále uskutenil již 34. ročník Mezinárodního folklorního festivalu "Liptálské slavnosti".
Není mnoho obcí, které by byly ochotny pustit se do takovéto náročné akce. Ještě méně je těch, které ji dokázaly po celou třetinu století udržet a přivést ji na tak vysokou úroveň.
O úspěšnosti festivalu svědčí účast souborů z mnoha končin světa. Ovace liptálského publika patřily lidovým tanečníkům a hudebníkům ze Slovenska, Německa, Itálie, Ruska, Litvy, Turecka, ale také z Konga a Peru. Neméně úspěšné byly také soubory z Kunovic, Velké Bystřice, Chrudimi a samozřejmě bohatě zastoupené soubory domácí. Již názvy souborů - Lipta senioři, Lipta, Malá Lipta, Malůšata Lipta a Liptalanka svědčí o tom, že lidový tanec a hudba jsou v Liptále opravdu doma a domácí soubory by byly schopny uskutečnit festival i bez pozvaných hostů. Byla by to však škoda. Právě rozmanitost a pestrost festivalových programů ukazují, že se mezi ostatními ani v mezinárodním měřítku členové Valašského souboru písní a tanců Lipta Liptál rozhodně neztratí.
O významu a popularitě liptálského festivalu svědčí také bohatá návštěva čestných hostů. Nechyběli mezi nimi Mirek Topolánek, místopředseda Senátu Parlamentu ČR, František Slavík, hejtman Zlínského kraje, Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu, Ondřej Martinák, president Sdružení "Tradice ČR" a Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, které je jedním ze spolupořadatelů festivalu.
Mezi hosty nejvýznamnější patřil bezesporu pan Alexandr Veigl, generální tajemník mezinárodní organizace lidového umění IOV. Tato organizace má své národní sekce již ve 189 zemích světa. Jen 30 významných osobností lidového umění z celého světa zatím získalo nejvýznamnější ocenění - čestné členství IOV. Na festivalu v Liptále k nim přibyla další sedmička jen z České republiky. Významné ocenění získali Jaroslav Štika, Radomil Rejšek, Eva Rejšková, Ivo Stolařík, Richard Klauda, Petr Mědílek a Zdeněk Pšenica. Jmenování čestných členů IOV je velkou poctou také vysoké úrovni péče o tradiční lidovou kulturu v naší vlasti.
Samotný výběr Mezinárodního folklorního festivalu "Liptálské slavnosti" pro udělení těchto ocenění svědčí o mezinárodním uznání tohoto festivalu. Poděkování za tuto krásnou akci patří zejména Obci Liptál a Valašskému souboru písní a tanců Lipta Liptál, panu Mirku Topolánkovi a panu Františku Slavíkovi, kteří nad festivalem převzali záštitu, Folklornímu sdružení ČR, Českému rozhlasu, hlavnímu mediálnímu partneru festivalu, sponzorům a příznivcům, účinkujícím souborům a také mnoha občanům Liptálu, jmenovitě alespoň starostovi obce panu Miroslavu Vaculíkovi a řediteli festivalu panu Ladislavu Michálkovi.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem 2003

Folklorní sdružení České republiky
Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Zdeněk Pšenica,předseda, tel.: 234 621 218
fax: 224 214 647
E-mail: foscr@adam.cz, psenica@adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.09.2003 v 17:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA