HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Hanácké slavnosti 2003

Již 21. ročník Prostějovských hanáckých slavností uspořádalo letos Město Prostějov společně s kulturním klubem DUHA, za spolupráce s Hanáckým folklorním sdružením a Folklorním sdružení ČR.
O tom, že hanácké slavnosti svým významem patří k prestižním společenským událostem našeho města hovoří mimo jiné skutečnost, že nad letošním ročníkem převzali záštitu ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach, hejtman Olomouckého kraje Jan Březina a starosta města Jan Tesař.
Návštěvnost místních občanů i hostů z širokého okolí byla velkolepá. Doslova tisíce lidí se přijelo podívat na jeden z největších řemeslnických jarmarků v republice, který co do čistoty stylu je hodnocen jako jeden z nejlepších v zemi. Neméně velký zájem byl i o kulturní program, který zahájil v pátek 12. září Robert Křesťan
s kapelou a ukončil ho na hodovou neděli Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem. Hlavní část programu byla ovšem soustředěna na hodovou neděli a patřila hanáckým souborům. Dopoledne se v komponovaném pořadu JARO HANÉ prezentovaly nejlepší dětské hanácké soubory regionu a odpoledne vyvrcholilo vystoupení Hanáků přehlídkou dospělých souborů v pořadu Či só hode. Jednotlivými tanečními pásmy provázela diváky citlivě a zasvěceně lidová vypravěčka Marie Pachtová z Vyškova.
Historie Prostějovských hanáckých slavností sahá ovšem daleko do minulosti - prokazatelně až do roku 1703, kdy byl místní hlavní kostel přesvěcen - po velkém požáru města a následné obnově - na kostel Povýšení Svatého Kříže. Letos jsme tedy současně slavili 300 let prostějovských hodů a byla to oslava hodná této skvělé tradice.

Dana Pavlíková
DUHA - kulturní klub u hradeb

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké slavnosti
Zveřejněno 24.09.2003 v 14:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA