HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Co přinesl 48. ročník folklorního festivalu CHODSKÉ SLAVNOSTI A VAVŘINECKÁ POUŤ 8. - 10.8.2003

Především je třeba říct, že probíhal za úmorného vedra, což bylo náročné jak pro účinkující, tak pro celou organizační složku. Jsem rád, že mravenčí práce, úsilí a nervy i únava každého z nás byla vyvážena dobrými výsledky účinkujících na jednotlivých pódiích.
Každým rokem přicházíme s nějakými nápady ať po stránce koncepční a organizační, tak s nápady pro účinkující. Tím se náš festival dostává do nových rozměrů a je třeba poděkovat jen hlavnímu organizátorovi a finančnímu sponzorovi - tj. městu Domažlice za finanční zajištění. Bez něho bychom zůstali na úrovni let před sedmi lety, kdy se pořady odehrávaly na pódiu u brány a na letním kině. Dnes máme pódia: u brány na náměstí, u Chodského hradu, u Penzionu v Baldovské ulici, na letním kině, zajišťujeme akci na Vavřinečku, mažoretky na náměstí, seminář v A-triu Chodského hradu a zahájení festivalu před radnicí. Celkem letos bylo deset dechovkových pořadů, folklorních v Domažlicích devět + Mrákovská hyjta, dva pořady měli šermíři a jeden mažoretky. Z toho bylo dětských pořadů šest + mažoretky. To je naše statistika. V Domažlicích ale proběhlo ještě mnoho jiných kulturních pořadů v různých žánrech. Například se hrálo ve stanu na parkovišti pod poliklinikou (folklór-folk-rock), dále ve stanu na Chodském náměstí, u "Paulera", ve Fontana clubu, u Beroušků, na parkovišti u Pankráce (u Sokoláku), v Modica baru, hotelu Kalous a další hospody jako u Šnajdrů, v Koruně apod. To vše patří k Chodským slavnostem a Vavřinecké pouti.
Hovořil jsem několikrát, že náš festival je přehlídkou tradic, krojů, hudby a poudaček, tradičních řemesel, ale především setkávání se lidí s lidmi. Do Domažlic přijíždějí rodáci snad z celého světa. V Domažlicích se ale také setkávají účinkující, a to od těch nejmladších, kterým dáváme přednost, až po ty starší. V tom vidím velikost festivalu. Mládí je pro nás zárukou, že i v Evropské unii neztratíme svoji identitu a náš krásný chodský kroj, písně a poudačky bude obdivovat svět. Děti, které u nás vyrůstají, se od mládí seznamují s naší kulturou, vyrůstají v národopisných souborech a již od mládí tak reprezentují náš specifický region.
Letošní ročník také navštívila řada osobností. Z těch církevních chci jmenovat biskupa Msgre Karla Herbsta SDB a rodáka z Domažlic Pátera IUDr. Marcela Šmejkala. Z ostatních ministra financí Mgr. Bohuslava Sobotku, ministryni zdravotnictví MUDr. Marii Součkovu, senátora Ing. Petra Smutného, předsedu folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu, prezidenta kultury španělské Katalanie pana Sabate, sekretáře obce sokolské p. Františka Kováře, a dále byli přítomni senátoři a poslanci parlamentu ČR, starostové měst apod. (na této úrovni je třeba připomenout náš folklorní festival).
Co se týká propagace, myslím, že Domažlický deník letos udělal oproti loňskému roku značný pokrok. K mimořádnému číslu denně informoval o blížícím se festivalu a fotografiemi nešetřil. Články vyšly i v MF Dnes, Právu, vysílal nás Český rozhlas Plzeň, Šumava, Frekvence, TV Nova vysílala ve "Snídani s Novou" v pátek ráno přímo z Domažlic. Mimořádné číslo našeho Zpravodaje se také povedlo. Chybí nutně ale propagační bulletin CHSL a VP (barevný) a další materiály, které by náš festival reprezentovaly.
Z našich internetových stránek byl stažen program CHSL a Vavřinecké poutě 1469 x v češtině, 124 x v němčině, 55 x ve francouzštině, 21 x v angličtině. Znamená to, že o naše webové stránky je zájem.
Okolo hlavních pořadů se točilo více jak 150 pořadatelů. K nim je třeba přidat zdravotnické hlídky červeného kříže, požární asistenční dozor a na stovku lidí z Domažlických technických služeb s. r. o., stávající se o úklid města. Těm všem patří dík za hladký průběh našeho festivalu.
Dále bych chtěl poděkovat všem účinkujícím za vystoupování na jednotlivých pódiích, zvláště pak folklorním souborům z Mrákova, Klenčí a Postřekova, Konradyho dudácké muzice, Domažlické dudácké muzice, všem režisérům a moderátorům. Zvláštní dík patří panu starostovi Josefu Janečkovi z Mrákova a jeho rodině, že jsme od nich mohli natočit pečení koláčů do snídaně s novou. Místnosti na šatny k pódiím nám několik let tradičně půjčuje Obchodní akademie Domažlice a Nábytkář Domažlice - moc děkujeme.
Na sponzorování festivalu se podílely: Město Domažlice, Krajský úřad Plzeň, Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení, Plynoma Domažlice, Gambrinus Plzeň, Folklorní sdružení ČR. Mediální partneři OSA, Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel a další.

Zdeněk Peroutka,ředitel festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.10.2003 v 11:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA