HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Souznění 2003

Souznění je pátým rokem předvánoční koncert, který vymyslel a poprvé pořádal Zdeněk Tofel se souborem Valašský vojvoda z Kozlovic v roce 1999 v ostravském Divadle loutek na Černé louce. Tehdy to bylo doslova v předvečer předávání vánočního stromu z Beskyd Českou republikou Vatikánu.
Souznění je společný, většinou harmonický souzvuk dvou či více tónů.
Souznění ve mně evokuje něco uklidňujícího, milého ... něco jako představu krásné písně, či hudební skladby lahodící mému uchu.
V přeneseném slova smyslu je pro mě souznění také porozumění mezi lidmi, kteří mají stejné zájmy, myšlení, ale i cíle.
Souznění je ale také už pátým rokem předvánoční koncert, který vymyslel a poprvé pořádal Zdeněk Tofel se souborem Valašský vojvoda z Kozlovic v roce 1999 v ostravském Divadle loutek na Černé louce. Tehdy to bylo doslova v předvečer předávání vánočního stromu z Beskyd Českou republikou Vatikánu.
V letošním roce se původní záměr rozrostl a Souznění se stalo mezinárodním festivalem. Což ovšem vůbec nevylučuje původní i přenesený význam symbolického názvu, ba dalo by se říci, že jej potvrzuje a přesněji definuje.
Souznění - festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (jako jediný tohoto typu u nás) pořádal v letošním roce Zdeněk Tofel se svými spolupracovníky ve dnech 20. a 21. prosince 2003 v Ostravě a myslím si, že byl krásným završením kalendářního roku. Záštitu nad festivalem převzali: biskup Ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, primátor města Ostravy Aleš Zedník a starosta Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Lubomír Karpíšek.
Souznění - je dnes festival, kde jsme měli možnost vidět a slyšet adventní i vánoční zvyky, především pak koledy (a to nejenom "naše" slezské a moravské), ale také "zahraniční" z Kysuc. Dětský soubor Kelčovan z Čadce předvedl v sobotu 20.12.2003 v Domě kultury města Ostravy pěkný a působivý komponovaný pořad "Kysucké Vianoce", který nás provedl kysuckým krajem od adventu až po Tři krále. Pak navazoval pořad "Zvyky adventního a vánočního času", ve kterém účinkovaly soubory Ostravička z Frýdku-Místku, Valášek z Kozlovic, CM Kovaliček ze ZUŠ Eduarda Marhuly z Ostravy - Mariánských Hor, soubor Valašský vojvoda z Kozlovic a CM Stanislava Gabriela z Babic se svými sólisty. Milými průvodci sobotního pořadu byli moderátoři Markéta Kalusová a Tomáš Gross. Nedílnou součástí festivalu byly už tradičně ukázky s předváděním výrobků lidových řemesel skvělých tvůrců z obou stran Beskyd. Je vidět, že oživená řemesla si získávají stále více obdivovatelů a příznivců.
Na čtvrtou adventní neděli 21. prosince 2003 se konala mše svatá v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách, kterou celebroval biskup F.V. Lobkowicz. K důstojnému průběhu mše přispěli především hosté ze Slovenska svým milým vystoupením.
Festival probíhal nejen v divadelním prostředí, ale soubory účinkovaly v sobotu (Valašský vojvoda) i v neděli (Kelčovan a Ľudová hudba spod Ľadonhory) také v centru Ostravy na Jiráskově náměstí.
Festival vyvrcholil galakoncertem v neděli 21. prosince 2003 v Domě kultury města Ostravy, ve kterém účinkovali čtyři vynikající dětští zpěváčci lidových písní, účastníci finále Zpěváčka 2003 - Jana Otáhalová ze Starého Podvorova , Jakub Kotál z Hroznové Lhoty, Alice Svobodová a Ondřej Tabach z Kozlovic, dále CM Stanislava Gabriela z Babic, CM Valašský vojvoda z Kozlovic, Ľudová hudba spod Ľadonhory z Vadičova (Kysuce) a milí hosté festivalu, skupina Čechomor a Lenka Dusilová. Slovem provázeli redaktoři Českého rozhlasu Dagmar Misařová a Zdeněk Tofel.
Myslím si, že tento mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel by mohl být do budoucna tím, čím určitě byl v letošním roce - krásným a milým předvánočním setkáním lidí naladěných na stejnou strunu, takovým souzněním lidských duší. Navíc byl předán finanční dar do rukou paní Olgy Michutové z občanského sdružení Rodina Svaté Zdislavy z Trojanovic.

Helena Skálová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.02.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA