HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

68. Pošumavský věneček

Praha vzdala hold Chodsku a Pošumaví
Uplynulou sobotu vepsalo Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze novou kapitolu do své sedmdesátileté historie.V Národním domě v Praze uspořádalo již 68. Pošumavský věneček. Tato vrcholná folklorní událost hlavního města má o celých dvacet let delší tradici, než moravské plesy, pořádané rodáky z tohoto na folklór bohatého regionu v Praze. Tentokrát byl Věneček věnován Pošumaví.
Během slavnostního zahajovacího ceremoniálu, za zvuků pochodu Josefa Flégla Sláva Chodsku, vytvořili svým příchodem krojovaní z Chodska, Klatovska spolu s hostujícími Moravany neopakovatelnou kulisu. Jejich pestré kroje jakoby přeměnily zaplněný Národní dům v pestrobarevnou louku. Bouřlivého přivítání se dostalo i Souboru písní a tanců Šumava z Klatov, který již před léty na Pošumavských věnečcích vystupoval. Letos byl pozván znovu, protože organizátoři tentokrát věnovali Věneček regionu Pošumaví.
Předseda Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví dr. Václav Kupilík ve svém uvítacím vystoupení mimo jiné připomněl: "Zanedlouho vstoupíme do Evropské unie. Do tohoto společenství národů vstupujeme s tím nejcennějším příspěvkem - s bohatými tradicemi našeho lidu, s národopisnými tradicemi Chodska a Pošumaví, na které můžeme být právem hrdí a které tvoří klenotnici toho nejcennějšího, co český národ v srdci Evropy za léta své existence vytvořil. Evropská unie nás proto směle může přijmout s otevřenou náručí."
"Soubor písní a tanců Šumava svým vystoupením v Národním domě potvrdil, že patří k nejlepším v celém regionu", pochválil klatovskou omladinu předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, který celé jejich vystoupení pozorně sledoval. Pochvalu si zaslouží za své dynamické a choreograficky propracované vystoupení i valašský soubor Krušpánek, poctivý výkon odvedla chodská dechová hudba Hájenka, taneční orchestr Ústřední hudby Armády ČR a taneční orchestr Jindřicha Váchy předvedli špičkovou profesionální produkci. Všichni svým dílem přispěli k příjemné slavnostní atmosféře večera, kterým provázel Milan Černohouz. 68. Pošumavský věneček se po všech stránkách vydařil.
Ten příští se má konat 26. února 2005, opět v obou hlavních sálech Národního domu.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní dům na Smíchově
Zveřejněno 05.03.2004 v 09:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA