HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

ZPRÁVA ZE 48. MORAVSKÉHO PLESU V PRAZE

21. února 2004 se v Národním domě na Smíchově uskutečnil TRADIČNÍ MORAVSKÝ PLES pořádaný pražským Slováckým krúžkem. Spolupořadateli plesu byly i další krajanské spolky působící v Praze - Hanáci a Valaši, Folklorní sdružení ČR a Znovín Znojmo.
Moravské plesy v Praze navazují na tzv. Moravské věnečky, které se konají od roku 1898. Cílem tehdejších organizátorů, Moravanů žijících v Praze, bylo vystoupit z ústraní, postavit se po bok ostatním reprezentačním plesům konaným v Praze a pražské veřejnosti ukázat krásu moravské lidové kultury.To se podařilo, Moravské věnečky a následně plesy se staly jedním z vrcholů pražské plesové sezóny.
Stejně tak i letošní 48. Moravský ples byl zcela vyprodán. Pro tisícovku hostů vyhrávalo ve všech sálech i ostatních prostorách Národního domu deset cimbálových muzik a dechová hudba Podlužanka Z Tvrdonic. Na čtyři stovky krojovaných účastníků předvedlo při slavnostním defilé a následně při tanečním vystoupení či sborových zpěvech ukázky folklorního bohatství svých regionů. Velmi sledovaná byla i Moravská beseda.
Ples navštívila jako každoročně řada významných hostů a osobností jako např. pan ministr Zdeněk Škromach, rakouská delegace v čele s generálním konzulem p. Peterem Preisem, moravský rodák herec Josef Somr a řada dalších.
Sponzory plesu byly firmy Znovín Znojmo, Mlékárna Čejetičky a grafické studio Eskira, ples významně podpořilo FoS ČR.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky a Radio Proglas. Ples podpořilo OSA Praha.
23.2.2004

Miroslav Říha
Slovácký krúžek v Praze

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

12.03.2004 v 07:55Iva Zdařilová

Dobrý den,
Jmenuji se Iva Zdařilová, hraji v cimbálové muzice "Korál". Zúčastnila jsem se tohoto plesu - naše muzika doprovázela jeden moravský soubor. Poté se měla střídat s dalšíma dvěma muzikama, ovšem díky nezajištěné aparatuře dole v sále jsme měli oproti jiným muzikám mizivou šanci. Oproti Slovácku se moravské písničky zkrátka zpívají, nevyřvávají se a vzhledem ke značnému hluku v sále jsme neměli šanci tento hluk přeřvat s jakoukoli moravskou písničkou. A navíc jsme bohužel kapela bez tanečníků, takže nám s projevem nemohl nikdo pomoci. Věřím, že lidé by se snad přidali, avšak někteří by ani nezaregistrovali, že jsme začali zpívat. Seděly jim více ty vyřvávané a veselé.
Myslím si, že náš neúspěch zavinil nedostatek mikrofonů a snad také i špatná domluva mezi soubory. Nechci nic kritizovat, ale bylo nám to trošku líto. Proto jsme se odebrali k domovu hned poté, co začali odjíždět jiné soubory. Byly jsme zkrátka zklamaní.

Zdraví Vás
Iva Zdařilová


DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 25.02.2004 v 12:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA