HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

PORADA ŘEDITELŮ FOLKLORNÍCH SLAVNOSTÍ A FESTIVALŮ

PRAHA, 22.3. 2004
22. března 2004 se v Domě armády Praha uskutečnila porada ředitelů folklorních slavností a festivalů, které se uskuteční v roce 2004. Folklorní slavnosti a festivaly, které mají zvláštní statut člena Folklorního sdružení České republiky, v současné době svým počtem (51 členských a 3 spolupracující), ale zejména svým významem představují důležitou součást propagace tradiční lidové kultury v ČR. Každoročně na nich vystoupí více než dvě stovky folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska, ale také z většiny zemí Evropy. Se zájmem jsou sledována také vystoupení hostujících souborů z Afriky, Asie, Jižní i Severní Ameriky nebo Oceánie. Pozornosti více než miliónu návštěvníků se na většině festivalů těší prezentace tradičních lidových řemesel, lidové stravy (a samozřejmě i nápojů), lidových krojů a architektury. Pestrá kolekce slavností a festivalů se velmi často opírá o zázemí folklorních souborů, kulturních zařízení, ale stále více také měst a obcí, krajů a samozřejmě sponzorů. Folklorním akcím se dostává stále více pozornosti ze strany mediálních partnerů a je určitě potěšující skutečnost, že nad většinou slavností a festivalů má záštitu některý z poslanců nebo senátorů Parlamentu České republiky. Významnou finanční podporu poskytují folklorním slavnostem a festivalům Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo kultury České republiky. Bez všech těchto uvedených a mnoha dalších by tyto krásné akce, z nichž některé mají i padesátiletou tradici (letos se k nim připojí festival "U nás na Náchodsku" v Červeném Kostelci), nemohly existovat.
Porady se zúčastnilo 38 ředitelů festivalů nebo jejich zástupců, 12 představitelů pořádajících měst a obcí, představitelů spolupracujících organizací a dalších hostů. Mezi hosty byli uvítáni zejména Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ivana Vozková, zástupce ORNK MK ČR, Markéta Zajícová, ředitelka odboru MMR ČR, Bohuslav Hynek, zástupce MZV ČR, Martin Holík, ředitel Rádia Proglas, Karel Zyka, ředitel odboru komunikace Českého rozhlasu, Dušan Macháček, obchodní ředitel společnosti Mediatel - Zlaté stránky, Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury, pan ředitel Hollý Ladislav, Stanislav Voleman, předseda Asociace průvodců ČR, Barbora Bělíková Czech Tourism a řada dalších. S hodnotícím referátem na poradě vystoupil místopředseda Folklorního sdružení ČR František Synek (viz příloha zápisu). Velká pozornost byla věnována propagaci slavností a festivalů, o kterých hovořili především představitelé mediálních partnerů FoS ČR a všech festivalů. Účastnící uvítali aktuální informace o možnostech čerpání prostředků z fondu MMR ve prospěch cestovního ruchu a ze strukturálních fondů EU. Velká pozornost byly na jednání věnována problematice koordinace pobytu zahraničních účastníků festivalů. Také v letošním roce obohatí festivaly svými programy soubory z mnoha evropských zemí, Argentiny, Indonésie, Kanady, Mexika, Ruska, USA (indiánky z kmene Navajo) a další. Se směrnicemi pro spolupráci mezi FoS ČR a folklorními slavnostmi a festivaly seznámil účastníky Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR. V závěru jednání se dostalo místo také na představení nových členských festivalů FoS ČR, kterými jsou Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, Podluží v písni a tanci a Pražský jarmark.
Po VII. Národním krojovém plese FoS ČR, který se uskutečnil 8.2. 2004 ve Žďáru nad Sázavou a kterým byla zahájen mediální kampaň k letošním folklorním slavnostem a festivalům, se porada ředitelů stala dalším impulsem pro jejich přípravu a propagaci. Srdečné poděkování FoS ČR patří všem zainteresovaným pořadatelům, spolupořadatelům, mediálním partnerům, sponzorům a dalším příznivcům těchto krásných svátků lidového umění.

Jiří Pokorný

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 23.03.2004 v 14:42 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA