HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

X. reprezentační ples

FOS JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ Brno
V sobotu 20. března 2004 ožily všechny prostory Kongresového centra na brněnském Výstavišti. Konal se zde X. reprezentační ples Folklorního sdružení JÁNOŠÍK Brno a Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ Brno.
Letošní ročník byl pro organizátory více než důležitý. Reprezentační ples FOS JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ Brno se konal již podesáté, což byl první důvod k oslavám. Tím druhým důvodem bylo zahájení oslav 50. výročí založení VUS ONDRÁŠ Brno, který před půl stoletím vznikl jako Vojenský soubor písní a tanců Jánošík v Olomouci. Ondráši budou své jubileum oslavovat v průběhu celého roku 2004, a to v podobě hned několika samostatných koncertů a představení. Avšak 50 svíček na svém narozeninovém třípatrovém dortu sfouklo vedení souboru ONDRÁŠ poprvé právě v sobotu 20. 3. 2004 na hlavním sále Kongresového centra. Za přítomnosti bezmála šesti set plesových hostů, mezi nimiž nechyběli ani přední představitelé města Brna a Armády ČR, stejně jako celá řada bývalých i současných členů tohoto uměleckého tělesa, byly oficiálně zahájeny oslavy 50. výročí založení VUS ONDRÁŠ Brno.
Mládí, vitalita a téměř živelnost v projevu současných Ondrášovců však zdaleka neodpovídá tomu, že by soubor mohl slavit už své abrahámoviny. Tato skutečnost se projevila i v doprovodném programu plesu, který se nesl v duchu spíše humorném až recesistickém. Nápad, vtip a schopnost dělat si legraci ze sebe sama nechyběla tanečníkům VUS ONDRÁŠ v jejich tanečních vstupech "Ty a já", "Páté" a "WC Dance", stejně jako moderátorce plesu Monice Brindzákové - moderátorce Českého rozhlasu Brno. Milou vzpomínku a při srovnání se současným světem i úsměv na rtu vyvolala videoprojekce dokumentu o VSPT Jánošík z roku 1955 "Puškou a valaškou". O příjemnou "roztančenou" atmosféru se staraly hned dvě cimbálové muziky VUS ONDRÁŠ Brno s primáši Petrem Králem a Lubomírem Graffem i hudební skupina PANORAMA Band s kapelníkem Tomášem Hruškou. Zněla také reprodukovaná hudba v podobě diskotéky a především pánům bylo určeno vystoupení orientálních tanečnic "Atisy Abasmah". Díky štědrým sponzorům samozřejmě nechyběla bohatá tombola a za zmínku stojí i to, že přímé výhry z klobouku štěstí dosáhly v historii plesu FOS JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ Brno rekordního počtu. Část výtěžku z tomboly byla použita na veřejně prospěšný účel pro děti tanečního a literárně dramatického oboru ZUŠ J. Kvapila, tř. Kpt. Jaroše 24, 602 00 Brno (ARABESKA společnost rodičů a přátel).
Již v těchto dnech se organizátoři zamýšlí nad přípravou plesu následujícího - především nad místem jeho konání. Přestože prostory Kongresového centra patří svou kapacitou k největším v Brně, zdají se být pro poměrně rozsáhlý okruh přátel a fandů Folklorního sdružení JÁNOŠÍK Brno i Vojenského souboru ONDRÁŠ Brno nedostatečnými. Je příjemné konstatovat, že o vstupenky na X. reprezentační ples byl velký zájem. Během prvních dvou dnů od zahájení předprodeje bylo téměř vyprodáno.
Doufejme, že stejně jako se vydařil X. reprezentační ples, budou úspěšné i všechny následující akce, které soubor ONDRÁŠ společně s FOS JÁNOŠÍK Brno uskuteční v rámci oslav 50. výročí založení VUS ONDRÁŠ Brno (dříve VSPT JÁNOŠÍK).

Blanka Jakubčíková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.03.2004 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA