HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání dr. Josefa Jančáře

Časopis Folklor 2/2004
Časopis Folklor
Josef Jančář
Snahy využít dochované prvky lidové kultury, zejména lidové písně a tance, jsou nedílnou součástí kulturního vývoje moderní splečnosti. Zejména lidé druhé poloviny 20. století, charakterizovaného nejen neobyčejným zrychlením technického rozvoje, ale i stále užší mezinárodní spoluprací a integrací, jakoby hledali kořeny, o něž by mohli opřít své úsilí.
Jedním z těchto kořenů jsou i tradice lidové kultury. Svědčí o tom pozoruhodný rozvoj folklorních souborů a vznik mezinárodních folklorních festivalů v celém světě. Avšak cesta k dnešnímu chápání lidových tradic jako významné části národního kulturního dědictví byla klikatá: od prostých vystoupení místních folklorních skupin na různých slavnostech po II. světové válce, přes nácviky nově vznikajících vesnických i městských folklorních souborů pro masové vystoupení na I. celostátní spartakiádě v Praze roku 1955, až po metodicky a umělecky propracované programy dnešních folklorních souborů.
Měl jsem životní štěstí, že jsem prošel všechny tyto etapy: jako člen uherskobrodské Olšavy, jako stárek Slováckého krúžku v Brně, náčelník brněnského kraje pro Veselici krojovaných skupin na zmíněné spartakiádě, až po funkci prezidenta Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.
Přeji všem členům folklorních souborů, ať je jejich povolání či zaměstnání jakékoliv, aby se i pro ně staly lidová píseň a lidový tanec nadále přitažlivou součástí jejich kulturních aktivit. Stále pravdivěji mně zní slova básníka Františka Halase: Píseň neumírá, píseň je věčná ... to jen lidé přicházejí a odcházejí, a kdykoliv jejich srdce vzkypí radostí či žalem, bude to jen lidová píseň, která jejich citu propůjčí slova opravdová a čistá.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 30.03.2004 v 13:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA