HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Radostná novina

Časopis Folklor 2/04
Zvláštní atmosféra Vánoc, kterou pociťuje v tuto zimní dobu snad každý člověk, je pro někoho spojena se vzpomínkami na dětství či na blízké, kteří už nejsou mezi námi. Jiné okouzlují vánoční svátky mystickým prožitkem posvátného zrození dítěte a oslava této události. Jistě je význačné, že jde o období zimního slunovratu. Jde o hluboké spojení zrození Spasitele s návratem životodárného slunce, vyjadřující vědomí o věčném vítězství života nad smrtí v celé přírodě a světla nad tmou.
Nejnovější album Orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš Brno, které přináší duchovní a vánoční písně i koledy, je dějově uspořádáno a rozděleno do čtyř částí: Zvěstování a Advent, Pastýři u jesliček, Koledování a Půlnoční tajemství, přitom každá z těchto částí je něčím zajímavá a ojedinělá. Střídají se zde orchestrální zpracování ve velkém zvuku s menšími nástrojovými skupinami a také smyčcová kvarteta i drobné úryvky z Bible kralické, citlivě čtené Ladislavem Lakomým. Všechno však tvoří jeden celek,a to příběh narození Ježíše. Na tomto albu potěší také to, že vánoční zpěvy, koledy i pastorely zpívají mladí lidé, jejichž prosté půvabné hlasy dávají repertoáru zvláštní výraz dychtivé snahy sdělit nám kouzlo krásných nápěvů a spojit náš svět s pradávnými časy.
Novum tohoto alba je milé zpívání výborného dívčího sboru (vede Michaela Vaďurová), solidní jsou všechny výkony sólistů zpěváků i instrumentalistů. Pečlivý ba zanícený je projev orchestru i malých skupin (Michal Gaňa a Michal Ševčík).
Kvalitní je i doprovodná brožurka, kde jsou všechny písňové texty (jen jejich číslování je trochu nedůsledné). Tradičně je pečlivá i výtvarná stránka daného alba (Lenka Gajdová). Produkci měl Čestmír Komárek. Nutno ohodnotit i kvalitní zvuk, což byla záležitost hudební režie Martina Kováře i dobrého zvuku Antonína Špačka a Zbyňka Perly.
Celému albu posloužily výborně napsané hudební úpravy překypující srdcem a citem.

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 06.04.2004 v 12:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA