HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Fleret slavil křtem alba Trnkostroj

Časopis Folklor 2/04
Skladby nového alba s názvem Trnkostroj i "staré pecky" z dvacetileté historie skupiny představila na koncertu ve Valašském Meziříčí návštěvníkům začátkem měsíce října loňského roku legendární vizovická skupina Fleret u příležitosti připomínky 20. výročí založení kapely.
Počátkům Fleretu předcházely skupiny Šperhák a Šperk a setkání muzikantů Zdenka Hrachovského a Petra Chrastiny. Název Fleret se zrodil až v roce 1984, zhruba v době, kdy se kapela seznámila s Vlastou Redlem, jenž s ní na čas spojil svůj muzikantský osud. Od té doby se pomalu ustaluje její typický a nezaměnitelný hudební projev s hlubokými valašskými kořeny a rockovým "odpichem", který umožňuje zařadit skupinu na čelné místo současné české world music.
Regionální vlivy se projevují jak v nástrojovém obsazení, tak i v jazyce, v typických hudebních i pěveckých frázích a v melodice. Fleret těchto prvků využívá naprosto samozřejmě a přesvědčivě, uvádějí kritikové. Lidovými kořeny se ale skupina neomezuje. Mísí je dohromady s rockem, s muzikou, kterou odmala slýchali naživo na tancovačkách, doplňují.
Předpokladem úspěchu Fleretu jsou i vtipné a nápadité texty. Ačkoliv by člověk tu a tam snad potřeboval k úplnému porozumění valašsko - český slovník, muzika s texty spojená přece jen mluví jazykem nadnárodním.
Muzikantská živočišnost a bezmála dětinská radost z muzicírování vytváří z folkrockové skupiny Fleret originální samorost na naší folkové i rockové scéně. Na původ a valašskou hudební tradici navazuje Fleret kromě využití melodiky také častým - a velmi úspěšným - koncertním vystupováním s královnou lidové písně Jarmilou Šulákovou, dodávají pořadatelé.

Jiří Jurečka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 06.04.2004 v 12:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA