HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Šafrán a Šafránek se představuje

Časopis Folklor 2/04
Časopis Folklor
Soubor Šafrán
Jablonecký folklorní soubor Šafrán byl založen v roce 1995 a o dva roky později vznikl dětský soubor Šafránek. Ten je vlastně přípravkou pro přechod do dospělého kolektivu. Takto k nám přešly již tři děti. Oba soubory mají dohromady téměř 40 členů. Máme též kapelu, která hraje při různých vystoupeních i dětem. V repertoáru dospělého souboru je mimo jiné i Česká beseda. Tu jsme loni tančili při různých příležitostech 7x, dokonce i v Německu a Polsku.
V Jablonci nad Nisou se pravidelně účastníme Velikonočních trhů a Jabloneckých podzimních slavností. Den památek také slavíme hudbou a tancem a za spolupráce s Muzeem skla a bižuterie se každoročně vypravíme na Mariánskou sklářskou pouť na Kristiánov v Jizerských horách. Loni jsme také přispěli svým vystoupením k pěkné náladě návštěvníků při slavnostním otevření nově postavené rozhledny na Smrku. Děti se již 3x zúčastnily celostátní akce Bambiriáda v sousedním Liberci. Počtvrté se také konalo letní soustředění pro děti Šafránku. Rok vždy zakončí děti zpíváním podkrkonošských koled u vánočního stromečku před Městským úřadem v Jablonci nad Nisou.
Když se tak dívám do kalendáře a počítám, měli jsme loni oba soubory dohromady 32 akcí. Převážně v nejbližším okolí, ale též jsme se zúčastnili Festivalu baráčnických souborů až v Sokolově nebo Mezinárodního folklorního festivalu v Německu u Lužických Srbů. Ovšem nejdelší cesta nás čekala v říjnu 2003.
Na pozvání dětského pěveckého sboru Niňos cantores jsme se dostali až do Mexika. Děti jsme u nás hostili v dubnu a samozřejmě jsme rádi využili jejich pozvání pro nás do tak exotické země. Během 10 dnů jsme v Mexiku 13x vystupovali. Pěkně nás domácí pohonili po hlavním městě Mexico City a okolí, ale čas zbyl i na výlety. Jen ta jejich flegmatická povaha nás denně vyváděla z míry. Měli jsme jet například hned ráno na výlet. Místo toho dvě vystoupení, pak výlet a po výletě zase vystoupení! To vše v nadmořské výšce 2.400 - 2.800 m. Nevěřili jsme, ale opravdu se nám při tanci a zpěvu špatně dýchalo. Ale vystoupení se líbila, tančili jsme převážně před dětmi z různých škol, také na prestižní vysoké škole a v indiánské vesnici Toluca. Navštívili jsme nejznámější pyramidy Slunce a Měsíce, zábavný park Six flangs, Xochilco je zase oblast, něco jako výletní park, kde se ale jezdí na lodičkách a k tomu kanály brázdí na lodičkách muzikanti nazývaní "mariachi". Ač nebyl víkend, bylo zde pěkně živo. Na dalších lodičkách zase přijížděli prodavači schopní prodat vše od jídla až po koberečky. Samozřejmě se musí smlouvat a to jsme se také museli rychle naučit. Navštívili jsme i katedrálu na druhém největším náměstí na světě - údajně po Moskvě, a antropologické muzeum. Také jsme zažili cestu žlutým školním autobusem jak vystřiženým z amerického filmu. Ovšem nejvíce dojmů si odnášíme z rodin, kde jsme byli ubytováni. Všem bychom přáli vidět tuto překrásnou a zajímavou zemi s jejich přátelskými lidmi.

Jaroslava Václavíková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 07:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA