HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Muzikantům zamrzly na koledě trumpety

Časopis Folklor 2/04
(Vyšlo též v Nezávislém poberounském občasníku Naše noviny, 30. 12. 2003)
Už popatnácté vyrazili o Štědrém večeru muzikanti skupiny Třehusk, aby obyvatelům Zadní Třebaně zahráli koledy a popřáli krásné Vánoce. Letos jim noční obchůzku vsí ztížil pořádný mráz.
Trumpetista Třehusku Jaromír Němeček na Štědrý den slaví narozeniny - první zastávka je tedy každoročně u něj. Zamrzla nám voda v expanzní nádrži, lamentoval oslavenec, který ještě v osm večer pobíhal po domě v pracovních teplákách. Vše se nám zpozdilo, i slavnostní večeře. Kapra si však rybář Němeček vychutnal jaksepatří. Manželka smažila několik desítek porcí, po kaprech jsme jako diví, smál se. Po nezbytném narozeninovém štamprleti vyšla trojice muzikantů po půl deváté ke křížku pod lípou, aby zatroubila první z vánočních písní - Narodil se Kristus Pán... A obchůzka začala: Zemanovi, náves, Frydrichovi, Corsinovi, Jindáčkovi, Martínkovi... Letošní koledování trvalo bezmála šest hodin a procházkou růžovým sadem rozhodně nebylo. Trumpetistům v místy až čtrnáctistupňovém mrazu několikrát zamrzly jejich nástroje. Naštěstí byl u některých domů zkřehlým koledníkům k dispozici horký čaj. Ještě horší než zima však byl nepřítel - alkohol. Třebaňským muzikantům při jejich obchůzce nalili až dvě desítky panáků. Předsedové Klubu přátel Třehusku, manželé Jahelkovi, kteří štědrovečerní troubení letos absolvovali poprvé, se nestačili divit...
O dva dny později - na svatého Štěpána - se členové Třehusku vydali koledovat znovu. Tentokrát vánočním troubením potěšili obyvatele domova důchodců v Dobřichovicích. Dojaté babičky a dědečkové si leckterou ze známých svátečních písní zazpívali s sebou.
Cestou do Dobřichovic ovšem museli muzikanti udělat zastávku v Řevnicích, a zahrát u nadšené příznivkyně "babičky roztleskávačky" Věry Hrubé. Za odměnu tu na ně čekaly skoro pravé lukulské hody. Všem nejvíce chutnala vynikající horká zabijačková polévka prdelačka a moravská slivovice.

Miloslav Frýdl

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 08:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA