HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyvrcholení adventu - Vánoce s Vycpálkovci

Časopis Foklor 2/04
Stalo se mi již milou tradicí vítat Vánoce s Muzikou souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. Po minulém vánočním koncertě v Majakovského sále Národního domu jsme se v roce 2003 spolu s Vycpálkovci vrátili zpět do Foersterovy síně na faře kostela sv. Vojtěcha, která je svou poněkud zašlou poetickou zadumaností jako stvořená pro předvánoční setkání. Byť muzika uspořádala hned dva koncerty v jeden den, o publikum rozhodně nouzi neměla. Obecenstvo druhého koncertu netvořili klasičtí posluchači čekající, co jim bude předloženo ke konzumaci, ale lidé naladění na stejnou notu jako soubor - spolu s ním zpívali, přecházeli z vánoční pokory do veselého koledování, jehož atmosféru s chutí "tvrdili".
Mnohé radostné i méně radostné události v životě členů Vycpálkovců zapříčinily poměrně velké personální změny v souboru. Obdivuhodná je sehranost muziky, v níž věkový rozdíl mezi členy přesahuje 35 let. Přesto působí jako jeden nerozlučný celek, v němž má každý své nezaměnitelné místo. Z nově přibyvších nutno ocenit především osobitost Andulky Krčálové, která chodskými kolíbačkami Hájo, hájo, hájedlo... vehnala slzy do očí nejednomu posluchači již v listopadu v Břevnovském klášteře, či sehranost benjamínka souboru kontrabasisty Vladimíra Moravce, který značný věkový rozdíl zvládá na jedničku. Nesnaží se předstírat, že je stejně "dospělý" jako ostatní, nebojí se chovat i na pódiu adekvátně svému věku, do vánočního koncertu tak vnesl nový odstín humoru, který vůbec nenarušoval poetiku Vánoc. Ty ostatně nejsou v podání Vycpálkovců skanzenem, který je nutno decentně a s úctou konzervovat, ale živou událostí, s níž komunikují úpravy tradičních dojemných i hravých koled. S muzikou se posluchači přenášeli přes staletí, ze země do země, od vroucích tónů k výborně promyšlenému a naaranžovanému pásmu koledování. Martin Terray se ve výběru i úpravách nebojí sáhnout i k netradičnímu pojetí skladby, např. Benedictus, do níž zapojil celý soubor včetně těch, co se jinak zpívat ostýchají.
Vrcholem večera byla pro mě skladba Milý Bože, kam dál hůre... v nepřekonatelně civilně procítěném podání Jaroslava Helebranta. Po jejím doznění se nemůžu zbavit kacířské myšlenky - kdykoliv budu umírat, přála bych si, aby mě doprovázel Jaroslav Helebrant se svým vyznáním.

Eva Formánková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 08:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA