HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Večer, který potěšil

Časopis Folklor 2/04
Na jubilantskou kytičku lidových písní, kterou připravila 22. listopadu 2003 muzika Souboru lidových písní a tanců Josefa Vycpálka vedená Martinem Terrayem, přišlo tolik posluchačů, že Tereziánský sál Břevnovského kláštera byl doslova "našlapán". A stálo to věru za to. Koncert se konal pod záštitou České hudební společnosti a s hostujícím chlapeckým sborem Pueri gaudentes měl vynikající atmosféru. Muzika hrála výborně, s entuziasmem, uvolněně, sólisté podali pěkný výkon. Zajímavá byla rovněž dramaturgie večera. Slyšeli jsme písně z jižních a západních Čech a především písně z tvůrčích dílen jubilantů, kterým byl večer věnován. Všichni, až na Zdeňka Lukáše a Jana Rokytu, byli osobně přítomni. Byl zde Pavel Jurkovič, Jan Málek, František Pok, Jarka Smolová - Krčková i Míra Šimandl.
V rámci vystoupení muzika připomněla melodie a písně, které se staly základem pro úspěchy taneční složky souboru, jako např. Blatské lendlery Fr. Poka, Variace pro dva klarinety Zd. Lukáše, Furianta J. Málka, či Lukášovu Skočnou. Dokonce muzika připomněla i padesátileté výročí zpracování písničky Náchodský zámeček... Přítomen byl autor zpracování Miroslav Císař a píseň si zazpívali tehdejší interpreti Ica Pospíšil a Jiří Habada. A je třeba říci, že velice dobře a s patřičným espritem. Byl to opravdu pěkný večer zakončený Zbojnickými písněmi sboru Pueri gaudentes a vřele a dlouho aplaudovaný všemi účastníky. Mezi posluchači, jako konečně vždy u podobných akcí, bylo vidět řady spokojených bývalých souboráků. Ti současní chyběli. Později jsem se dozvěděla, že Vycpálkovci byli v té době na Kanárských ostrovech s muzikou Rozmarýnek. Proč právě s touto kapelou? Prý no comment.
Vzácně jsme se shodli s mnoha účastníky večera, že by Vycpálkovci měli více profitovat ze své muziky, která vlastně tvoří onen pomyslný most, který by mohl alespoň trochu propojit ideu zakladatelů souboru s jeho současným trendem. Vycpálkovská muzika totiž dokázala, že umí zahrát nejen pokusy o nové přístupy ke zpracování hudebního folkloru, ale výborně i tzv. "souborovou klasiku", která vychází z tradic a stále má co říci i současníkům.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 13:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA