HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Doma je doma aneb nejen cizinou je soubor živ

Časopis Folklor 2/04
Dne 12. října 2003 se konal již 7. ročník folklorního festivalu Jižní Město hraje, tančí a zpívá. Reaguji tímto na Slovo úvodem Františka Synka (Folklor 6/2003). Nejedná se sice o přivrácenou stranu lidové kultury, ale rozhodně lze hovořit o významné folklorní akci místního rozměru, alespoň pro členy naší obce a našeho souboru. Plně souhlasím s názorem, že mnoho souborů považuje zahraniční prezentaci za prestiž, ale přitom opomíjí svou důležitou roli, kterou je působení ve svém regionu.
Jižní Město hraje, tančí a zpívá je poměrně mladý a malý festiválek, odehrávající se každoročně v duchu rodinné atmosféry. Patronem festivalu je ZUŠ Křtinská v Praze 11, vedená panem ředitelem Mgr. Františkem Hlucháněm, pod záštitou OÚ Prahy 4. Spolupořadatelem je soubor Mateník, který v prostorách ZUŠ zkouší, a tudíž se také podílí na přípravách této akce.
V předchozích letech probíhal festival vždy předposlední červnovou sobotu v zahradním amfiteátru, což se letos nemohlo uskutečnit z důvodu rekonstrukce ZUŠ. Festival byl tedy posunut na říjnovou neděli, kdy bylo předpokládáno chladné počasí, proto se soubory představily v koncertním sále ZUŠ. Počáteční obavy ze stísněného prostoru byly sice oprávněné - sál byl přeplněn diváky, ale po taneční a hudební přehlídce souborů Lučinka, Vonička, Šarvanci, Karmazín, Mateník a dalších se rozplynuly. Návštěvníci za svou trpělivost byli odměněni posezením při lidové muzice v Hudebním klubu nebo v zahradě, kde mohli ochutnat grilované dobroty. Jako vždy panovala příjemná atmosféra, kterou přikládám "velikosti" festivalu. Právě ta zajišťuje domáckou pohodu. Spousta lidí tento festival nezná, ale jistě o mnoho přichází. Jeho podstatou není jenom se předvést, ale většinou dochází k přátelskému posezení a sblížení nejen souborů, ale také návštěvníků. Pokaždé mám pocit, že se sešla jedna velká rodina.
Neváhejte a přijďte se podívat opět třetí červnovou sobotu! Určitě nebudete litovat.
Ráda bych tímto poděkovala za celý Folklorní soubor Mateník panu Mgr. F. Hlucháňovi za jeho ochotu, obětavost a podporu nejen vzhledem k festivalu Jižní Město hraje, tančí a zpívá, ale také vzhledem k činnosti našeho souboru.
Děkuji.

Jarmila Klírová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 09.04.2004 v 07:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA