HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklorní inspirace v Ostravě

Časopis Folklor 2/04
V sobotu 22. listopadu 2003 se v Ostravě konalo již tradiční setkání folklorních souborů Ostravy a Lašska Folklorní inspirace. Akci pořádal soubor Hlubina ve spolupráci s Folklorním sdružením Ostrava a s Lidovou konzervatoří Ostrava. Soubory na této přehlídce mají možnost předvést své nové choreografie, nápady, taneční čísla a to bez jakéhokoliv omezení, tedy i rozpracované taneční čísla, jako ukázku toho, co chystají, bez určení času, počtu tanečníků a je možno vystupovat i bez živé kapely. To je právě to, co je pro tuto přehlídku specifické, že je organizována formou "setkání”, to znamená, že každý soubor, každý jednotlivec má možnost vidět všechny ostatní vystupující tak, aby mohl porovnávat, připomínkovat, chválit, ptát se, pobavit se na rozborovém seminář, který vždy následuje. V letošním roce vedla rozborový seminář a tvůrčí dílnu, které se konaly v neděli 23. listopadu, Laďka Košíková, která na jednotlivých tanečních číslech ukazovala klady i zápory jevištního zpracování toho či onoho daného tématu, práce s mluveným slovem, práce s rekvizitou atd. Cenné bylo zejména to, že na semináři se opravdu mohl k viděnému vyjádřit každý a přitom vlastně o nic nešlo - jen o přátelské setkání lidí se stejnými zájmy o to, ukázat lidem folklor v té nejlepší podobě, bez soutěžení, určování pořadí, nevraživostí a závisti.
Letošních Inspirací se zúčastnily soubory Grunik, Hlubina, Ondřejnica, Ostravica, Soubor H. Salichové a Valašský Vojvoda. Milým hostem tohoto setkání lidí naladěných na stejnou notu pak byl soubor Gaudeamus z Prahy, který nás nadchl svými tanci z dílny Aleny Skálové a Martina Packa a také Svatojánskými variacemi.
Co dodat? Podle všech zúčastněných je toto cesta, kterou by se měly přehlídky dospělých souborů ubírat a to nejen v našem regionu, ale v celé republice, ve všech folklorních oblastech. Je to cesta, jak se navzájem "inspirovat" k další krásné práci s folklorním materiálem a s lidmi, kteří milují lidovou píseň a tanec.

Helena Skálová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 09.04.2004 v 07:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA