HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Kdo nemiluje své, ...

Časopis Folklor 2/04
.... nemiluje i cizího, kdo nectí svou národnost, nezná ctít i jinou. (B. Němcová)
Umět zazpívat jiným i sobě pro radost, umět zatančit sobě i jiným pro radost, umět zahrát sobě i jiným pro radost a potěšení, to je velká deviza některých našich folklorních souborů, které poctivě a pokorně slouží podle svých podmínek a možností lidovým písničkám, tancům i muzice. V posledních měsících jsme měli možnost setkat se s několika takovými kolektivy. A byla to setkání nezapomenutelná pro nás i pro naše a zahraniční návštěvníky, kteří zde byli na pozvání agentury Dvorana.
Krásná Lípa - soubor Dykyta. Jeho vedoucí Jan P. Škoda byl kdysi posluchačem na jednom z prvních školení pořádaných Folklorním sdružením ČR. Museli jsme obdivovat, co všechno soubor dokázal v tomto zapomenutém koutu Čech a jak se s námi dokázal podělit o radost a nadšení tryskající z projevu všech složek souboru.
V Dolní Lomné to byl soubor Odra. Zkušená a poučená ruka Aničky Buroňové tu byla cítit na každém kroku. Přesvědčivý zemitý projev svědčící o hlubokém zakotvení ve svém regionu.
Soubor Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Soubor systematicky pracující, úspěšný nejen doma, ale i v zahraničí, a přesto ani známka po "akademičnosti" provázející tak často podobné soubory. Zralost a suverénnost projevu a přitom absolutní potěšení.
Prostějov - soubor Mánes. Ta mánesovská Haná nás překvapila a možná i trochu zaskočila ušlechtilostí projevu, noblesou i v razantním dupnutí "po hanácke". S jakým potěšením jsme se učili vázat šátky ke krásným hanáckým krojům.
Poslední zastávka byla ve Velkém Týnci u Týnečáků. A ani ti nezklamali. Připravili večer plný radosti a veselí z toho, co umějí a co je jim blízké.
Pět souborů a každý jiný. Nemluvím teď o regionálním rozlišení, ale o tom, jak každý z nich zvážil své možnosti, podmínky, schopnosti a každý - byť jinak - zaujal. A to není málo.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:03 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA