HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zase přijde jaro

Časopis Folklor 2/04
První prosincovou neděli se v Praze v Divadle U hasičů sešly tři soubory, aby právě v adventní čas potěšily diváky vánočními zvyky, koledami a říkadly z Čech a Moravy. Autor pořadu Vánoční a zimní písně, tance a zvyky aneb Zase přijde jaro Miloš Vršecký pozval na jeviště soubory Rokytka a Rokytička z Rokycan, muziku Rozmarýnek z Prahy a hosta z Moravy, Valašského Vojvodu z Kozlovic.
První část večera se nesla v duchu začátku adventu a jednotlivé zvyky s nevtíravým humorem a mistrovsky stylizovaným jazykem uváděl anděl z rokycanského souboru. Adventní zvyklosti, které naši předkové dodržovali například na den sv. Lucie, sv. Barbory či sv. Ambrože, tak diváci mohli rozpoznat nejen ve zpěvu a pohybu, ale právě i prostřednictvím četby "andělského lexikonu". Mikulášský průvod s maskami staré báby, smrtky, šašků, kominíka, kobyly, selky a různých skřítků překvapoval i v hledišti svou rozverností, a jakmile se objevil Mikuláš ve vysoké bílé čepici a s berlou, i neposední andělé se pokorně zařadili do reje štědrovníků. Tanečně zpracovaná koleda Teče voda, vodička (choreografie Jan Malík, hudba Zdeněk Vejvoda) pojednávala o Ježíšovi a Panně Marii a snad až na malé pěvecké zaváhání sólisty předvedli rokycanští pohybově i výrazově čistý drobný útvar tanečního divadla, prostorově velmi nápaditě řešený.
Tanečníci a zpěváci z Kozlovic ve své Štědrovečerní suitě zaujali především přirozeností. Valašští pastýři ve veršovaných říkadlech vinšovali hojnost, zdraví a spokojenost. Čistým hlasem a bezprostředním projevem se ke koledování přidala i sólistka z Valašského Vojvody a na chvíli tak dala zapomenout na ten předvánoční shon kolem nás.
Poněkud rozpačitě až akademicky v tomto kontextu působila muzika Rozmarýnku z Prahy. Koledám v jejich podání chyběl pohyb i vánoční pohoda. Trochu tak byl narušen do té doby plynulý průběh celého vánočního koledování. Nic se však nedá vytknout zpěvákům ani perfektnímu hudebnímu nastudování. Skladby by se však lépe hodily do samostatného pořadu.
Co ještě dodat? Společné zpívání koled v samotném závěru vtáhlo do vánočního času i toho posledního vzdorovatele a moravští i čeští koledníci diváky naladili na blížící se svátky.

Jana Eibenová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA