HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklor na brněnském výstavišti

Časopis Folklor 2/04
I letos bylo možno se setkat v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour v Brně s folklorními pořady, i když v rozsahu snad poněkud menším než v minulých letech. Představily se zde výhradně moravské soubory, tradičně nejvíce z Hané.
Sobotní program zahajovaly děti z vyškovského Klebetníčku s pásmem U potoka, Trnka z Vyškova pak předvedla hanácké písně a tance. Jetelinka ze Slavkova potěšila obřadním hanáckým menuetem. Tyto soubory jsou zde tradičními hosty, zato asi poprvé zde vystupoval boskovický Velen, v jehož programu písní a tanců z Podhorácka dominovaly typické třasáky.
Slovácko zastupoval pěkně zpívající mužácký sbor z Bořetic za doprovodu muziky Mládí z Čejče, v neděli pak dětský soubor Slováček, jehož starší členové předvedli točivé tance (kyjovská skočná, vlčnovské sedlcké), menší děti si hrály "na muziku". Nedělní folklorní dění uzavřelo starší oddělení Brněnského Valášku, v jehož podání diváci shlédli párové tance (starodávný, řemeslnické tance), samostatnými čísly se prezentovala i muzika souboru.
Lidové písně zněly i u některých regionálních expozic. U stánku Jihomoravského kraje hrála muzika z Mikulova, k níž se připojil i taneční pár z Pálavy. U stánku Slovácka hrála cimbálová muzika z Lužic. V neděli ji vystřídala muzika Hradisko ze Ždánic, která se neočekávaně dostala na hlavní pódium. Tam předvedla jak své hráčské kvality (mj. výborného cimbalistu), tak i pěvecké pěkným tříhlasým zpěvem. A nakonec folklor trochu jinak: vyškovská folkrocková skupina Koňaboj (vítěz loňského festivalu Zahrada) přednesla lidové písně z Horňácka i ze Slovenska v nápaditých úpravách.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA