HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

JÍZDA KRÁLŮ

KUNOVICE 2004
Jízda králů má v Kunovicích dlouholetou tradici, a stejně jako obdobné slavnosti v jiných místech, vychází ze starobylých, podle všeobecného mínění původně slovanských kořenů. Kunovická slavnost se ve své historii několikrát dočasně ztratila, aby byla znovu obnovována ve své původní kráse a vroucnosti. Celý průběh jízdy má až rituální charakter, jehož pravidla se ustálila zhruba v průběhu posledních 150 let. Hlavní vizuální roli hrají nazdobení koně a jezdci v kunovských krojích, z nichž některé jsou stylizovaně upraveny právě pro jízdu králů - například král v dívčím kroji.
Nejdelší pauza v pořádání Jízdy králů nastala díky normalizačním procesům v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Král projížděl ulicemi Kunovic naposledy v roce 1972 a poté až za dlouhých 24 roků v roce 1996. Od té doby se koná Jízda králů pravidelně každé dva roky. Dvouletý interval byl zvolen především pro značnou náročnost příprav celé akce. Jen na zdobení koní královské družiny se pracuje dlouhé týdny - na každého z nich je zapotřebí vyrobit kromě jiného 1 620 papírových růží a letos bude mít královská družina zřejmě více než 20 jezdců.
V minulých letech, po svém znovuobnovení, měla Jízda králů v Kunovicích místní charakter a probíhala pouze jeden den. V letošním roce chtějí její organizátoři doplnit program samotné jízdy bohatým doprovodným programem, aby návštěvníci mohli v Kunovicích příjemně strávit celý víkend.
Program začíná již v sobotu 15. května vernisáží výstavy akademického sochaře Bořka Zemana v prostorách kunovické radnice. Výstava bude otevřena po celý týden i v průběhu Jízdy králů.
Další vernisáž výstavy malířky Olgy Vlasákové se uskuteční v sále Na Pálenici v pátek 21. května a po jejím skončení se příznivci cimbálové muziky sejdou na besedě u cimbálu věnované vzpomínce na význačného kunovického rodáka, spisovatele Fanka Jilíka a křtu obnoveného vydání jeho knihy Děcka.
V sobotu 22. května odpoledne bude patřit Letní areál v Kunovicích přehlídce folklorních souborů z Dolňácka a představení krále a jeho družiny. V rámci upevňování a rozvoje česko-slovenských vztahů pozvali organizátoři na přehlídku také soubor Družba ze Slovenska, z družebního Trenčínského kraje.
Vlastní Jjízda králů začne v neděli 23. května v 9 hodin, kdy královská družina vyjede z Panského dvora. Chvíle čekání si návštěvníci mohou zpříjemnit na Jarmarku vína za zpěvu mužských sborů z Nedakonic a Míkovic. Po vyžádání si krále u jeho rodičů a starostova svolení k jízdě, vyjede královská družina a ulice Kunovic se rozezvučí vyvolávkami, jejichž smyslem je získat od osloveného co největší dar do královského pokladu. Proto jsou vyvolávky adresné a komponované do vtipných rýmů, například: "Hýlom, hýlom! Před týmto domem kosé zpívajú, že tento hospodář dobré víno mívajú". Jiné jsou určené pouze k pobavení, přátelskému glosování aktuálních místních událostí a podobně.
Jízda králů končí v podvečer odevzdáním krále jeho rodičům a večerní taneční zábavou nazvanou Královské dozvuky.
Pořadatelé se - jak je ostatně v regionu zvykem - snaží udržovat, případně oživovat lidové zvyky a tradice. Sbírají podklady o průběhu jednotlivých zvykových obřadů a rituálů po archívech, v literatuře i po pamětnících. Snaží se vycházet z tradic tak důsledně, že například zdobení koní je barevně laděno do barevnosti kunovských krojů - nic není ponecháno náhodě. V rámci letošní Jízdy králů je také plánováno vydání publikace o specifickém a náročném kunovském pentlení koní, jež nemá v okolí obdoby.
Návraty k původním, lidovým tradicím dodávají kultuře jedinečnou chuť, vůni a osobitost. V neposlední řadě však také udržování takových tradic upevňuje národní povědomí v době, kdy lze poměrně snadno ztratit přehled a orientaci o tom kdo jsme, kým chceme být, kam a odkud kráčíme. V těchto souvislostech se lidová kultura stává fundamentálním prvkem nejen v kulturním životě.
Pod osobní záštitou senátora Ing. Josefa Vaculíka a za podpory Zlínského kraje pořádá město Kunovice
Tato kulturně-společenská akce se koná také díky pochopení jejích sponzorů:
Komerční banka, a. s.
Jihomoravská energetika, a. s.
PaPP, spol. s r. o.
INPOST, spol. s r. o.
Mediálním partnerem Jízdy králů-Kunovice 2004 je Český rozhlas Brno

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kunovice
Zveřejněno 16.04.2004 v 08:15 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA