HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vsacan slavil šedesátku

Časopis Folkor 2/04
Soubor valašských písní a tanců Vsacan připravil slavnostní galaprogram k 60. výročí svého založení. Uskutečnil se 15. listopadu 2003 v Domě kultury ve Vsetíně. Pro všechny přítomné to byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Hudba, tanec, zpěv, průvodní slovo. Vše seřazené do pěti vět plus prolog a epilog. Takový průřez z jejich činnosti. Precizně sladěné, režijně výborně připravené.
Hlavně na všech zúčastněných bylo znát, že to šlo všechno ze srdce. A těch gratulantů, co se sešlo! Přátelé z blízka i daleka a nejen ze zlínského kraje. Zástupci Folklorního sdružení ČR a okolních valašských souborů. Prezident souboru Oldřich Štroblík a umělecký vedoucí taneční složky Vladimír Pavelka (oba tito všeumělci jsou též jubilanti) nestačili přijímat gratulace, kytice a dary.
Uznání si zaslouží všichni, kdož se podíleli na choreografiích, jako např. Jan Čumpelík, Jiří Pospíšil, Vladimír Pavelka, Miroslav Ekart a Zdenka Jelínková, která nabádá k čistotě projevu a držení těla. Obdivuji současnou taneční složku, která perfektně předvedla vše, co ji její předchůdci naučili. Nejvíce mě zaujala pásma např. Lužanské točené, Starodávný tančený střední generací, ale i premiéra pásma Pocta L. Janáčkovi. V epilogu vše umocnil Zbojnický a závěrečný tanec. Potlesk a nadšení diváků nebral konce.
S tímto souborem, hlavně se seniorskou složkou, jsem spjata téměř "pupeční šňůrou", protože náš Valašský krúžek v Praze, vedený tehdy prof. Kamilou Mošovou z Valašského Meziříčí, které bude - tento rok 13. června - považte 90 let!, měl přátelskou družbu a přebíral vlastně jejich program. Oni nás učili; např. Zdenka Skraškrabová, Dušan Růžička i další za námi jezdili až do Prahy. My jsme zase velmi nadšeně jezdili na Valašsko sbírat rady a zkušenosti. A tak se není co divit, že jsem se tímto večerem vrátila do svého mládí. Setkala jsem se též se svými přáteli z tehdejšího souboru. Mohli jsme si zavzpomínat s Jurou Ekartem, který byl mým tanečníkem téměř na všech tradičních Moravských plesech v Praze, s Martou Pardubovou a Ferou Orolinem - tenkrát studenty medicíny, dnes manžely žijícími stále na Vsetíně.
Tento vzpomínkový večer jsem příjemně ukončila při besedě u cimbálových muzik Milana Mlčáka a Rudy Magdona až do 2. hodiny po půlnoci.
Děkuji za pozvání, milý Oldo Štroblíku, a přeji všem mnoho dalších úspěchů. Na nová setkání se těší

Jiřina Matějková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 21.04.2004 v 09:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA