HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ohlédnutí za šedesátkou Vsacanu

Časopis folklor 2/04
V sobotu 15. listopadu 2003 se ve velkém sále Domu kultury ve Vsetíně uskutečnil slavnostní galaprogram k 60. výročí založení Souboru valašských písní a tanců Vsacan. Tento pořad plný muziky, zpěvu a tance byl koncipován jako hudebně taneční svita o pěti větách, které připomínaly jednotlivá období v historii souboru, kdy v čele cimbálových muzik stály výrazné osobnosti hudebního světa a zásadním způsobem ovlivnily nejen jeho hudební výraz, ale i celkový umělecký směr a vývoj Vsacanu. Byli to Rudolf Duda, Luboš Skládal, Antonín Bařinka, Milan Mlčák a Luděk Dobrovolný. A s nimi jedním dechem musím vzpomenout i lidového vypravěče a jednoho ze zakladatelů Vsacanu Aloise Cepka a zpěvačky Jarmilu Šulákovou a Zdeňku Straškrabovou.
V každé větě, která se na jevišti odvíjela, Vsacan nabídl divákům to nejlepší, co za 60 let vytvořil, ať vlastními silami (choreografové M. Ekart, V. Pavelka) či ve spolupráci s takovými osobnostmi, jakými jsou Jiří Pospíšil, Jan Čumpelík, Jiří Hrabal, Zdeňka Jelínková, František Hlaváček aj. Jejich umělecký rukopis a tvůrčí práce zůstanou se souborem Vsacan spojeny natrvalo. Nebyli sice nikdy tak říkajíc "kmenovými souboráky", ale věnovali mu tolik času, že jim Vsacan doslova přirostl k srdci. Zvláště Jiřímu Pospíšilovi se Valašsko, jak sám říká, stalo druhým domovem. Spolupráce mezi ním a Vsacanem trvá již více jak 40 let. Začala na poli choreografickém - Starodávný, Mateníky, Řemesla a pokračovala činností skladatelskou. Pro Vsacan napsal muziku k snad nejúspěšnější umělecké kompozici O zbojníku Vojtkovi, na jeho hudbu vzniklo další veleúspěšné programové číslo Svatojánské ohně a jeho nejnovější dílo - taneční a hudební obrázek Pocta Leoši Janáčkovi měl při tomto slavnostním galaprogramu svou jevištní premiéru.
V prologu, kterým se tento pořad chýlil ke konci, se Vsacan ještě jednou vrátil na začátek šedesátileté historie. Už tehdy vznikl tanec Zbojnický. Prošel za ta léta různými úpravami, tancovaly v něm celé generace vsacanských tanečníků, své umění v něm dokazovala řada sólistů, ale zbojnický stále zůstává klenotem, který svou dynamikou, rytmem i tanečním uměním vždy nadchl.
Tóny nádherné muziky a oku i duši lahodícím tancováním vyvrcholila oslavná svita k šedesátinám vsetínského uměleckého kolektivu. Dlouhotrvající potlesk spokojených diváků byl odměnou všem generacím Vsacanu, které se během večera objevili na jevišti (zakládajícím členům souboru, střední generaci či soudobým tanečníkům a muzikantům).

Oldřich Štroblík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 21.04.2004 v 09:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA