HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Dvacetiletá Odra

Časopis folklor 2/04
(vyšlo též ve Zpravodaji místního obvodu Vítkovice, 11 - 12/2003)
Tělocvičná jednota TJ Sokol Vítkovice se v posledních letech začíná více a více prosazovat a díky médiím i zviditelňovat. Je za tím mnoho hodin práce nejen rodiny Buroňovy, ale i celého sokolského zázemí. A tento rok vyvrcholil jejich reprezentací na XII. světové gymnaestrádě v Lisabonu se skladbou Návraty domů od autorek Mgr. Anny Buroňové a její snachy Lenky.
Časopis Folklor
členové souborů Odra a Akcent, Lisabon, Portugalsko 2003
Tuto skladbu jsme měli možnost shlédnout i my, domácí. Byla předvedena na jubilejním koncertu u příležitosti 20 let souboru v sále Tanečního klubu Akcent v bývalém kině Vítek v Ostravě - Hrabůvce v sobotu 25. října 2003. K tomuto krásnému výročí "dvacetileté Odry" jí přijeli zatančit a zazpívat hosté ze souborů Slezan, Opavička, Bejatky, manželé Perůtkovi ze Zlína a TK Akcent. Ti také po tancích, písních a cimbálové muzice hostitelů přednesli mnoho přání do dalších let, přání úspěchů, síly, zdraví, a květinami ocenili práci duše všeho dění, Aničky Buroňové. A ta zase předala ocenění dlouholetým členům Odry i jejich přátelům. Přestože ve velkém sále bylo kvůli náhlému studenému počasí chladno, lidské teplo sálalo ze všech srdíček příznivců a hostů, kteří věděli, co všechno obnášela příprava akce a vůbec celoživotní poslání aktérů odpoledne.
Na společenském setkání v Českém domě se už pak jen zpívalo, tančilo a vzpomínalo nad kronikou, vedenou panem Buroněm.
A že se o obětavosti a práci této vítkovické organizace dobře ví, svědčí fakt, že ve čtvrtek 30. října 2003 byla v Českém domě otevřena Kancelář Folklorního sdružení ČR pro Moravskoslezský kraj. Tajemníkem je Ing. Jiří Buroň, koordinátorkou Mgr. Anna Buroňová. Kancelář bude koordinovat činnost regionálních Folklorních sdružení Ostravy a Lašska, Těšínského Slezska, Opavského Slezska a části Valašska. O důležitosti založení této kanceláře svědčí fakt, že je v naší republice druhá po Jihomoravském kraji, jehož kancelář sídlí v Brně. Kancelář se bude zabývat dokumentací folklorních souborů, jejich prezentací, poradenstvím, konzultační činností v této oblasti, spolupracovat s muzei, kulturními a vzdělávacími institucemi na území kraje a dalšími činnostmi s folklorem spojenými.
Je to pro náš obvod velká čest, že právě na našem území, kde se nám zachovalo již málo z této oblasti, bude činné tak důležité zastoupení. Otevření kanceláře byli přítomni i předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, primátor Statutárního města Karviné Mgr. Antonín Petráš, starosta obvodu Vítkovice Mgr. Petr Kutěj, několik starostů ostravských obvodů a starostové festivalových měst, např. Pavel Orlík z Frenštátu pod Radhoštěm. Otevření se zúčastnily i předsedkyně FoS Ostrava Helena Skálová, FoS Opavského Slezska Jaroslava Poláková a Valašského FoS Mgr. Jana Šamánková a další osobnosti. Kancelář Senátu Parlamentu České republiky zastupoval PhDr. Petr Vašíček.

Lenka Kocierzová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 22.04.2004 v 14:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA