HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

5. Setkání cimbálových muzik Valašského království
Frenštát pod Radhoštěm

Ve dnech 7. a 8. května 2004 proběhl ve Frenštátě p.R. hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" a to v režii ředitele tohoto festivalu Radomíra Golase.
Program byl zahájen v pátek 7.5.2004 za účasti předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pana Milana Balabána, který měl nad hudebním festivalem záštitu. Přítomen byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, předsedkyně Valašského folklorního sdružení Jana Šamánková, starosta města Pavel Orlík a místostarosta Hanuš Vít.
Hudební festival zahájil ředitel festivalu Radomír Golas. Po krátkých projevech byli vyhlášení vítězové soutěže dětských kreseb frenštátských škol se zaměřením na folklorní tématiku a následně festival pozdravily děti cimbálové muziky Holubjanka z Kunčic p.O. slavnostním vypuštěním balónků. Následoval program 15 dětských muzik. Úroveň naprosté většiny muzik byla velmi dobrá a překvapovala nejen technická úroveň, ale i výběr repertoáru a s potěšením nutno říci, že převažovaly výhradně písně regionu, kde muziky působí. Posluchači měli možnost si poslechnout dětské muziky s bohatou škálou lidových písní, které zde účinkovaly v loňském roce a zaznamenali jejich viditelný kvalitativní posun nejen po technické stránce, ale potěšil i výběr písní. Posluchači si opět poslechli sympatické muziky - Kovalíček z Ostravy, Malou Jasénku a Malý Vsacánek ze Vsetína, Klobučánek z Valašských Klobouk, Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Světlinu z Hutiska-Solance, Jaderničku z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězího, Valášek ze Zlína a Holubjanku z Kunčic p.O. Byla potěšitelná účast dalších dětských muzik: Strunečka a Strunka ze Zlína, Bača z Val. Meziříčí, Voděnka z Bystřice p.H. a Kopaničárek ze Starého Hrozenkova. Velkým přínosem pro odborný růst těchto muzik byl i odborný seminář, který vedl hudební redaktor Jan Rokyta z Ostravy, což bylo velmi poučné zejména pro dětské primáše, ale i pro vedoucí muzik, kteří zde našli inspiraci a motivaci pro svou práci s lidovou muzikou.
V sobotu 8.5.2004 dopoledne byli účinkující přijati starostou města, který byl spojen se zápisem do pamětní knihy a pak se muziky představily na náměstí v pořadu "Pozdravy
cimbálových muzik našemu městu" s pozváním na odpolední programy.
Obohacením programu bylo velmi milé účinkování dvou orchestrů Základní umělecké školy z Frenštátu p.R. před slavnostním zahájením hudebního festivalu, který provedl ředitel festivalu uvítáním dalších hostů - zástupce Sdružení Tradice ČR Rostislava Hlosty a královny matky Valašského království Jarmily Šulákové, jejíž velmi zdařilé pěvecké vystoupení za doprovodu cimbálové muziky Grajcar navodilo velmi příjemnou atmosféru. Odpolední program pozdravila cimbálová muzika Ráztoka z Rožnova p.R. vypuštěním balónků.
Nezastupitelné místo v našem hudebním festivalu má pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kde vystoupily cimbálové muziky : Prameny z Fryštáku, Ráztoka z Rožnova p.R., Valášek z Kozlovic, Bukovinka z Bystřice p.H., Gajdošská muzika Vlastimila Bjačka z Frenštátu p.R. a Kašava ze Zlína.
V dalším pořadu "Vystoupení zahraničních účastníků" předvedly svůj program lidové hudby ze Slovenska - Drevár z Krásna nad Kysucou a Kriváň z Východné, lidová muzika Grojcowianie z Polska, muzika polské menšiny Nowina z Jablunkova a Grajcar.
Tento pořad ukázal, že v polských Beskydách, na Slovensku i u nás jsou si některé písně podobné - a přesto jiné. Líší se jazykem, nástrojovým obsazením i interpretací jednotlivých hudeb, což také pozvané muziky potvrdily, a to i muzika Grajcar z Rožnova p.R., která se zde do programu zařadila vlastně svým mimoregionovým repertoárem.
V posledním pořadu "Pijácké písně Karpatského oblouku" vystoupily muziky :
Javořina z Rožnova p.R., Bukovinka,z Bystřice p.H., Drevár z Krásna n.K., Kriváň z Východné, Nowina z Jablunkova, Grojcowianie z Polska, Valašský vojvoda z Kozlovic,Soláň z Rožnova p.R. a Kašava ze Zlína. Zajímavé a vtipné lidové písně s touto tématikou velmi posluchače pobavily a zaujaly.
Na závěr hudebního festivalu se v Domě kultury uskutečnilo "Přátelské posezení účinkujících ", kde cimbálové a zahraniční muziky vyhrávaly do pozdních hodin a vytvořily velmi příjemnou atmosféru. Spnil se tím i jeden z původních cílů našeho setkání - totiž aby se muzikanti jednou za rok sešli a společně se pobavili. Práce muzik na Valašsku (a nejen zde) si toho zasluhuje.
Na hudebním festivalu účinkovalo 17 dětských a 15 dospělých muzik.
Odhad účasti posluchačů, kteří navštívily pořady hudebního festivalu je asi 3000 osob.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Mediatel Zlaté stránky.

Radomír Golas,
ředitel hudebního festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.05.2004 v 07:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA