HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Základní informace o jedenáctém ročníku festivalu Tuchlovice

Ve dnech 7. - 9. května 2004 proběhl jedenáctý ročník Středočeského folklorního festivalu "Tuchlovická pouť".
Letos tak festival vstoupil již do druhého desetiletí své existence. Tato ojedinělá kulturní akce Středočeského kraje si už našla své místo v srdcích mnoha pravidelných návštěvníků. V současné době je festival odborníky řazen mezi přední folklorní festivaly v rámci celé republiky.
Festival letos jako již poněkolikáté zaštiťoval středočeský hejtman Petr Bendl. Svou návštěvou festival poctilo i několik významných hostů Ladislav Svoboda místopředseda SP ČR, Pavel Baudyš Úřad vlády, Zdeněk Pšenica předseda FoS ČR, Ladislav Michálek 1. místopředseda FoS ČR, Zuzana Malcová ředitelka odboru MK ČR, Jiří Skalický Středočesky krajský úřad, Ladislav Hrzal ředitel DTA a další významní hosté. Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení České republiky, Pražská folklorní unie a obec Tuchlovice za finančního přispění Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a KÚ Středočeského kraje.
Středočeský folklorní festival v Tuchlovicích si klade za cíl představovat divákům folklór především právě Středočeského regionu. Proto tvoří většinu účinkujících soubory ze Středních Čech a z Prahy. Každoročně však zpestření programu slouží soubory hostující z ostatních částí Čech, ale i Moravy, Slezska a také ze zahraničí. Letos se divákům představilo celkem 18 folklórních souborů. Mezi hosty patřil Hořeňák z Lázní Bělohrad, který předvedl lidovou kulturu Podkrkonoší, Haná z Velké Bystřice, dětský soubor Rokytička z Rokycan a především zahraniční účastník festivalu, soubor Dětství z Ruského Jekatěrimburgu. Členové a vedoucí všech souborů byli také přijati starostou obce panem Karlem Burdou.
Většina pořadů se konala v obci Tuchlovice u Kladna. Úvodní představení festivalu však v pátek (7.5.) proběhlo v KD DUO v Novém Strašecí. Jak jeho název "Vítejte u nás" naznačuje, představily se hostující soubory spolu se souborem hostitelským, Čtyřlístkem. Sobota (8.5.) patřila dospělým souborům. Dopoledne se soubory představily volnými vystoupeními před Českou hospodou, po poledni se uskutečnil hlavní program (nazvaný "S písní a tancem nejen po Čechách, Moravě a Slovensku") v areálu letního kina se všemi zúčastněnými soubory. Zaplněný amfiteátr účinkujícím aplaudoval, největší divácký ohlas sklidili mladí účinkující z Ruského souboru Dětství. Při podvečerní škole lidových tanců měli návštěvníci festivalu možnost se pod vedením tanečníků z hostujících souborů naučit základní krokové variace. Nabitý sobotní program pokračoval pořady "Od všeho trošku" a "Masopustní hra o svatbě" oslavujícími 55. výročí založení souboru Gaudeamus (pravidelného účastníka festivalu v Tuchlovicích). Po celý večer probíhala v sále České hospody "Staročeská pouťová tancovačka" a poprvé v historii "Tuchlovické pouti" se uskutečnil barvitý ohňostroj. Sobotní program byl završen nočním folklorním nokturnem s názvem "Dostaveníčko pod lipami". Neděle (9.5.) byla jako v minulých zasvěcena dětem. Dopoledne proběhla volná vystoupení zúčastněných dětských souborů, odpoledne hlavní dětský pořad "Přijeli jsme na pouť", který letošní velice zdařilý ročník "Středočeského folklorního festivalu" důstojně ukončil.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Mediatel Zlaté stránky.

Barbora Skulínková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.05.2004 v 08:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA