HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Česká republika ožívá zvyky a tradicemi

Praha, květen 2004 - Česká republika je držitelkou několika prvenství. Jednou z oblastí, ve kterých ji můžeme zařadit po bok světových velmocí, je oblast folkloru. Právě nyní, od května do září, nadchází období, kdy každý návštěvník může spojit svůj pobyt s kulturním programem. Nastává sezóna největších folklorních festivalů. Mnohá česká města, např. Rožnov pod Radhoštěm, Písek, Strakonice, Bystřice pod Hostýnem, Strážnice a další ožijí slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej dobových předmětů.
Návštěva folklorní slavnosti v České republice bude jistě pro každého skvělým zážitkem, který bude umocněn v kombinaci s návštěvou hlavního města, lázní nebo nádherné přírody. Česká republika ročně nabízí desítky folklorních festivalů a akcí. Ty prezentují lidovou kulturu všech druhů, od lidové architektury, přes lidové zvyky až k duchovním projevům folkloru v podobě lidové víry. Obvykle bývají doprovázeny tanečními a dramatickými vystoupeními, lidovými písněmi, ukázkou tradičních hudebních nástrojů i pestrou skladbou krojů ze všemožných regionů Čech a Moravy.
Mezi turisticky nejatraktivnější folklorní festivaly patří Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích (26. - 29.8. 2004), Mezinárodní folklorní festival (MFF) Rožnovská valaška (11. - 13.6. 2004) , MFF Rožnovské slavnosti (2.7. - 6.7. 2004) a MFF Strážnice (25. - 27.6. 2004), který je jedním z největších a nejstarších folklorních festivalů v Evropě. Společným jmenovatelem všech těchto festivalů je lidová hudba, tanec a divadlo, vše sladěné v pestrý, zpravidla několikadenní program. Bylo by však chybou domnívat se, že jednotlivé slavnosti jsou zaměnitelné. Každá slavnost je něčím jedinečná a není to pouze programem, ale také místem, kde se koná. Například Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě a navštívit ho je netradičním zážitkem. Právě zde si totiž mimo jiné můžete vypít svůj žejdlík piva v původní a nefalšované Valašské nebo též Vaškově hospodě ze 17. století. Totéž platí o Strážnici, která kromě skanzenu upoutá zámkem, v němž si návštěvníci mohou prohlédnout cennou historickou knihovnu a expozici "Nástroje lidové hudby v České republice", rovněž jedinou svého druhu v Evropě.
Skutečností, pro mnohé jistě překvapivou, také je, že v oblasti folkloru nezaostávají ani české lázně. Kromě veškerého lázeňského komfortu mohou tato města nabídnout i významné folklorní akce, například Mezinárodní folklorní festival Karlovy Vary (4. - 6.9. 2004), Mezinárodní dětský festival Písní a tancem Luhačovice (10. - 12.9. 2004) nebo celorepublikové finále soutěže dětských zpěváčků lidových písní Zpěváčci ve Velkých Losinách (15. - 16.5. 2004).
Vše nasvědčuje tomu, že lidová kultura má opravdu i v současné době v České republice silné postavení. Příkladem nad všechny zůstává Praha, kterou má většina z nás zafixovanou jako moderní metropoli a ve které mají i přesto tradice a zvyky své neopomenutelné místo. Na tradici pražských jarmarků se snaží navázat nový folklorní festival s příznačným názvem Pražský jarmark (1.9. - 5.9. 2004). Novinkou v nabídce folklorních akcí pořádaných v hlavním městě bude letos Folklorní léto v Obecním domě v Praze (www.obecni-dum.cz).
Zmíněné folklorní akce představují jen zlomek z jejich celkového počtu. Podrobné informace lze získat na internetových stránkách Folklorního sdružení České republiky (www.fos.cz) nebo na www.folklorweb.cz a www.folklor.cz. Česká republika patří mezi ty státy, kde je tradiční lidová kultura stále živá, udržovaná a předávaná dalším generacím. Navíc se vyznačuje velkou bohatostí a rozmanitostí svých projevů, líbivostí i diváckou atraktivností. Tyto slavnosti lákají všechny, kteří chtějí navštívit ostrůvek minulosti v moderní době.
Více informací:

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 19.05.2004 v 07:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA