HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

HORÁCKO ZPÍVÁ A TANČÍ

V. folklorní bienále
Světlá nad Sázavou - 4. až 6. června 2004
Ve dnech 4. až 6. června 2004 pořádají město Světlá nad Sázavou, Folklorní soubor Škubánek a Základní škola Světlá nad Sázavou, Komenského ulice ve spolupráci s Horáckým folklorním sdružením, Folklorním sdružením České republiky a Krajem Vysočina za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR V. folklorní bienále HORÁCKO ZPÍVÁ A TANČÍ 2004. Nad festivalem převzali záštitu ministr životního prostředí Libor Ambrozek, 1. náměstek ministryně školství Václav Pícl a hejtman kraje Vysočina František Dohnal.
Námětem V. ročníku folklorního festivalu "Horácko zpívá a tančí" se stalo 140. výročí prvního úplného vydání sbírky lidové slovesnosti "Prostonárodní české písně a říkadla"(1864) Karla Jaromíra Erbena. Erben je proslulý především vlastním - jediným dílem Kyticí z pověstí národních, které však také vyvěrají z bohatých zkušeností při sběru pohádek, písní, říkadel, her, rozpočitadel, hádanek, pořekadel, pranostik, zaříkání, popisů obyčejů a zvyků. Záměrem pořadů festivalu je proto popularizace méně známé záslužné sběratelské práce Karla Jaromíra Erbena, jež se svým významem řadí k těm, kteří se zasloužili o zachování tohoto kulturního bohatství našich předků. Např. František Sušil, František Bartoš, Čeněk Zíbrt, Čeněk Holas aj.
Pozvání na festival přijaly nejen horácké folklorní soubory Bajdyš a Bajdyšek z Třebíče, Bystřinka a Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Groš a Rožínka z Dolní Rožínky, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Kuřátka z Chrudimi, Podjavořičan z Telče, Pramínek a Šípek z Jihlavy, Velen z Boskovic, Vysočánek z Hlinska, domácí soubor Škubánek, ale i hosté - Jiskra z Plzně, Bystrzaçy z Polska a Balkánské rytmy z Bulharska.
Pátek 4. června bude věnovaný dětem. Dvě dopolední vystoupení pro žáky škol doplní bohatý zábavný program. V 16 hodin proběhne přehlídkový pořad dětských folklorních souborů PRAMÍNKY, v němž se divákům představí i finalisté krajského kola "Zpěváčci 2004". Před pořadem vystoupí dětská dechová kapela ZUŠ ve Světlé nad Sázavou.
Jarmark řemesel s ukázkami tradiční lidové výroby oživí v sobotu dopoledne náměstí, na kterém budou současně probíhat i propagační vystoupení folklorních souborů. Od 16 a 20 hodin proběhnou PRAMENY I. a PRAMENY II. (region Horácko), nesoutěžní přehlídky dospělých folklorních souborů, jejímž vyhlašovatelem je Folklorní sdružení České republiky.
Na průvod folklorních souborů ulicemi města naváže v neděli 6. června koncert pěveckého sboru Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou, v 15:00 hod. bude zahájen křtem publikace "Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných" autora Míly Brtníka hlavní festivalový pořad "Mateřídouška vlasti naší milé".
Součástí festivalu je výtvarná soutěž "Erben dětem" pro žáky a studenty a národopisná výstava.
Celkově se na festivalu představí více než 600 účinkujících. Ti také v rámci festivalu uskuteční vystoupení v okolních obcích.
Festivalové pořady budou probíhat od pátku do neděle na nádvoří světelského zámku (v případě nepříznivého počasí v divadelním sále Společenského domu).
Mediální partneři festivalu: Český rozhlas Region, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Noviny Vysočina, Cesta Vysočiny a další sdělovací prostředky.
Festival podpoří Fond Vysočina, OSA Praha, CAC Leasing, a.s. Praha a další.
Podrobnější informace o programu lze vyhledat na internetové adrese www.fos.cz .

Zpracovala: Mgr. Eva Pejchalová, 24. května 2004

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.05.2004 v 08:58 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA