HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pocta dudákům ve Strakonicích

prof. Štěpán Rak na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích
Je jistě přinejmenším zvláštní, vystupuje-li kytarista na dudáckém festivalu.
Lidová hudba je však pro prof. Štěpána Raka dávnou a neustálou inspirací a hudba dudácká si jeho srdce získala již před mnoha lety. Kytaristé častěji než jiní hudebníci hrají skladby, které skladatelé určili jiným nástrojům. Často tedy upravují díla houslová, klavírní a někdy dokonce varhanní či symfonická - unikátním příkladem je fascinující zpracování Smetanovy Vltavy prof. Rakem pro sólovou kytaru, s čímž slaví vynikající úspěchy u nás i v zahraničí. Naposledy třeba v Číně, kde byl pozván jako vůbec první klasický kytarista.

Avšak svébytná barevná výrazová škála dud dosud svůj odraz v kytarových skladbách nenalezla. Prof. Rak se k tomu vyjadřuje slovy: " Jelikož sám hru na dudy neovládám a kozí měchy se ke kytaře nedodávají, nezbylo mi, než se s věcí vypořádat jinak. Vznikly tak dvě variace na téma dvou slavných melodií z odlišných končin světa. Je to náš, český Kdyby byl Bavorov a píseň Auld Lang Syne, která přišla z britských ostrovů. Ponechám na laskavých posluchačích, aby posoudili, nakolik se můj nesmělý výlet do krajů píšťal a kozích měchů vyvedl a zároveň chci vyjádřit svou radost nad pozváním na dudácký festival, dost možná tak budu prvním kytaristou, kterému se podobná příležitost naskytla. Doufám konečně, že svým příspěvkem potěším posluchače stejně, jako mne samotného již mnohokrát potěšily radostné melodie dudáckých popěvků."

Zdenek Pšenica

Štěpán Rak byl v roce 2000 jmenován historicky prvním profesorem oboru kytara na HAMU v Praze.
V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k samostatnému koncertu na Čajkovského státní konservatoři v Moskvě, kde vystoupil před elitou ruského hudebního světa. Provedl zde rovněž svou skladbu 20.000 mil pod mořem, věnovanou obětem z ponorky Kursk. Úspěch tohoto koncertu vyústil v nové pozvání.

Na podzim 2002 spolu s Alfredem Strejčkem podnikli koncertní turné po Mexiku s programem Vivat Comenius, které zaznamenalo obrovský úspěch.

V roce 2002 tomu bylo 20. let od doby, kdy Štěpán Rak založil obor kytara na HAMU v Praze.

Štěpán Rak, spolu s Alfredem Strejčkem a Jitkou Molavcovou vystoupili (v rámci pražského Summitu NATO) na koncertě pro manželky světových presidentů a na koncertě pro ministryně zahraničí.
V roce 2002 se rovněž uskutečnil druhý koncert na moskevské konservatoři, v Rachmaninově sále. Štěpán Rak v Moskvě vystupoval také při příležitosti otevření nového českého kina a oficiálního zakončení dnů české kultury. Zároveň - opět jako první kytarista na světě - byl pozván k účinkování na hudebním festivalu Moskevský podzim a jeho koncert osobně uvedl president ruského svazu skladatelů.

Štěpán Rak nadále pokračuje v uvádění nových koncertních pořadů s Alfredem Strejčkem, nově zpracovali například Erbenovu Kytici, další inspirací se jim stalo téma posledních slov Ježíše Krista na kříži a jeho zmrtvýchvstání v koncertu nazvaném Amen, pravím ti...
Sólově připravuje Štěpán Rak každoročně zcela nové komorní skladby.

V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka věnovaná památce velké osobnosti české kytary, zakladateli kytarové školy na konzervatoři v Praze, profesoru Štěpánu Urbanovi nazvaná Kytara, má láska.

V únoru roce 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny, kde absolvoval s velikým úspěchem tři vystoupení v Pekingu. Štěpán Rak oslnil svým koncertem přes tisíc posluchačů v divadle v Pekingu, kde uvedl svůj koncertní projekt Chvála čaje. Díky tomuto úspěšnému turné zavítá Štěpán Rak opět do Číny v příštím roce, v rámci oslav svých 60. narozenin.

Stejně tak úspěšná byla i vystoupení v březnu Kalifornii v USA kde se s velikým ohlasem setkala celovečerní suita pro sólovou kytaru 20000 mil pod mořem na Mezinárodním kytarovém festivalu - Světoví kytaroví mistři.

Dále se Štěpán Rak v dubnu účastnil koncertu na významném mezinárodním festivalu v chorvatském Záhřebu, kde nadchl posluchače jak starou českou hudbou tak svými úpravami dávných mistrů i svými autorskými skladbami.

V příštím roce navštíví Štěpán Rak řadu zemí, kam je pozván na slavnostní koncerty k oslavě svých 60. narozenin. Koncerty k této oslavě jsou naplánovány i v naší republice v místech, které má Štěpán Rak rád a nebo v místech, kde ještě sólově nevystupoval.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.08.2004 v 21:21 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA