HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan oslaví 20 let

Tisková zpráva Kovářov 3. září 2004
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan oslaví 20 let.
V letošním roce se stal folklorní soubor Kovářovan jubilantem. Je tomu již dvacet let, kdy se sešli příznivci lidové kultury, aby v naší obci založili folklorní soubor. Těm, kteří stáli u zrodu Kovářovanu, Jaroslavu Bartoňovi, manželům Martě a Aloisovi Pešičkovým a dalším, patří velký dík za jejich obětavost při vytváření skupiny nadšenců, jež by udržovala folklorní tradice a rozdávala radost divákům. Je třeba poděkovat za podporu i místnímu Zemědělskému družstvu, pod jehož záštitou soubor Kovářovan dlouhou řadu let pracoval.
Od roku 1997 působí Kovářovan jako občanské sdružení s cílem udržovat místní lidové tradice a dalšími aktivitami napomáhat rozvoji veřejného života obce. Tento cíl se nám všem daří naplňovat a to nejen díky zpěvákům, tanečníkům a muzikantům dospělého souboru, ale též dalším složkám sdružení, mezi které patří dětské soubory Kovářovánek, Malý Kovářovan a Divadelní společnost Podkova. V této souvislosti je nutné připomenout i další dvě jubilea. Prvním z nich je 10-ti letá činnost Kovářovánku, ve kterém působí děti ze zdejší Základní školy a učí se poznávat lidové písně, hry i tance zejména Kovářovska. Pětiletým jubilantem je Divadelní společnost Podkova, jejíž činnost navázala na dlouholetou ochotnickou tradici v naší obci.
Za dlouhá léta svého působení potěšil kovářovský folklor tisíce diváků, kteří oceňovali jeho vystoupení doma i v zahraničí. Kovářovanu se také podařilo ve spolupráci s dalšími partnery vytvořit Jihočeský folklorní festival Kovářov, jenž bude v příštím roce slavit první desetiletí svého trvání. Tento festival je jedinečným projektem svého druhu v Jihočeském kraji a řadí se mezi významné festivaly a slavnosti v České republice.
Aktivitu souboru dále dokumentují nejen prezentační materiály související s folklorem, ale též činnost v oblasti ochrany životního prostředí. Kovářovan inicioval a ve spolupráci s Obcí Kovářov a dalšími partnery se podílel na vytvoření Naučné stezky Kovářovska.
Soubor Kovářovan patří mezi členy Folklorního sdružení ČR, Jihočeského folklorního sdružení a dlouhodobě spolupracuje s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Ministerstvem kultury ČR, Jihočeským krajem, Nadací Vltava, dalšími organizacemi, institucemi a jeho činnost mu pomáhají významně zajišťovat sponzoři, kteří mají zájem o udržení lidových tradic kraje.
Nesmíme zapomenout na podporu našich volených zástupců, zastupitelů Obce Kovářov, kteří v uplynulých letech pod vedením starosty Jiřího Nováka podporovali činnost souboru. Jsme rádi, že tuto podporu nacházíme též u současného zastupitelstva obce i starosty Pavla Hrocha a že si společně uvědomujeme potřebnost souborové činnosti, která přispívá k rozvoji občanské společnosti Kovářova.
Na závěr bychom ještě jednou rádi poděkovali všem zakládajícím členům a těm, kteří za dvě desetiletí pracovali v souboru a ve vzpomínce jsme i se členy, kteří již nejsou mezi námi. Velké poděkování vyjadřujeme i současným členům za to, že pokračují i nadále v této kulturní aktivitě a rozdávají tak radost sobě i druhým.
V letošním roce se Kovářov stal vítězem krajského kola soutěže "Vesnice roku 2004 v Programu obnovy venkova" a nás těší, že práce občanského sdružení Kovářovan k tomuto ocenění významnou měrou přispěla.
Slavnostní vyhlášení výsledků krajské soutěže proběhne 3. září v Kovářově a na ní naváže od 19 hodin v Kulturním domě oslava 20 let Kovářovanu, na kterou Vás všechny srdečně zveme.

Vedoucí souboru Kovářovan
manželé Milan a Pavla Škochovi

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.08.2004 v 17:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA