HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slovo úvodem...

Časopis Folklor 5/2004
Při častých cestách po jednotlivých festivalových místech mne napadá neodbytná otázka: Čím jsou pro nás tato folklorní setkání, co znamenají pro nás a co pro tisíce diváků?
Jsou naše festivaly více specifickou kulturní akcí pořádanou na nekomerčním základě s omezeným okruhem účastníků - diváků i účinkujících, nebo je jejich smysl stále (ještě aspoň trošilinku) na straně podpory pěstování a dalšího rozvíjení naší lidové kultury?
Odpověď je třeba hledat někde uprostřed. Početní rovnováha akcí se silně naklání ve prospěch mezinárodních folklorních festivalů, a mne napadá, zda by tyto (byť folklorní) festivaly více než naše sdružení neměly podporovat cestovní kanceláře, neboť jejich vysloveně přehlídkové pořady (s minimem informací o souboru, užitém kroji, zvycích nebo hudbě) se mi více jeví jako cílená a velmi dobrá pozvánka k návštěvě zahraničí.
Ze všech nápadů a verzí různých odpovědí mi nejlépe vychází text vyznívající ve prospěch Folklorního sdružení ČR. Na festivalech a slavnostech jde o propagaci nejen jeho jména a cílů, ale schopností představitelů sdružení takto široce a náročně pojatý program podpory a spolupráce každý rok zajistit.
Festivalová setkání poskytují ovšem představitelům sdružení možnost setkat se s vedoucími členských souborů a pohovořit o jejich názorech, problémech nebo přáních. Mrzí mne, že ji vzájemně nevyužíváme! Namítnete, proč do festivalového kolotoče tahat vnitřní problémy práce v souboru nebo činnosti sdružení a rozebírat je. Vždyť časopis nám pravidelně přináší informace, včas se dozvíme o dotacích, někdy si o sobě také něco zajímavého přečteme... Budiž. Věřím Vám a i proto doufám, že čas na podobná pracovní setkání s námi - představiteli sdružení - si uděláte jindy. Například na blížící se podzimní valné hromadě 20. a 21. listopadu ve Velké Bystřici u Olomouce.
A tak se spolu s Vámi těším ze zájmu diváků o zahraniční soubory stále ve větším počtu přijíždějících se svým folklorem do naší země. Těším se ze zvyšujícího počtu vyjíždějících našich folklorních souborů i z jejich úspěšných zahraničních vystoupení.
Vracím - li se však k diskusím a závěrům, z nichž některé chápou činnost folklorních souborů stejně jako jiných uměleckých nebo hudebních těles, opět jsem na počátečních rozpacích a vracím se k původním otázkám: Kde je smysl naší práce? V čem je podstata pořádání letních festivalů a slavností?

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA