HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Škola lidového tance v Liptále patří též k tradicím

Časopis Folklor 5/04
Líbezný Liptál není jen každoročním dějištěm tradičních Dětských folklorních dnů a MFF Liptálské slavnosti. Již několik let se zde počátkem jara schází mladé taneční páry z celého Valašska, aby se lecčemu přiučily. I letos tomu bylo nejinak, s tím rozdílem, že už sem nejezdí kvůli zdravotnímu stavu vynikající Zdena Jelínková. Dobře ji zastoupila svou vitalitou a znalostí lidových tanců Valašska Věra Kovářů z Brna. Sál KZ obce Liptál byl od 19. - 21. 3. 2004 plný nadšených mladých párů z mnoha souborů: Sedmikvítku z Frenštátu pod Radhoštěm, Radhoště z Trojanovic, Trojáku z Valašské Bystřice, Vizovjánku z Vizovic, Portášu z Jasenné, Klobučánku z Valašských Klobouk, Bartošova souboru ze Zlína, Rusavjanu z Rusavy, Rusavy z Bystřice pod Hostýnem a domácích tanečníků z Lipty.
Program školení či semináře připravilo Valašské folklorní sdružení v čele s Janou Šamánkovou. V první části se účastníci poučili ze znalostí a poznatků dlouholetého, vynikajícího tanečního páru, manželů Libuše a Jiřího Perutkových. Jejich metodika vedení nácviku s praktickými ukázkami přesvědčily všechny o nezbytnosti této práce v souborech. Pak už přišla na řadu doktorka Věra Kovářů se svým temperamentem, s praktickými ukázkami a nácvikem figurálních a točivých tanců. Figurální tance z Valašské Polanky, třídobé tance v trojicích, Mateníky, Šotysky, tanec Ševcovský dle zápisu Leoše Janáčka, Valaská z Valašské Polanky, nechyběly ani tance Babská či Raušník neboli Kozlací raušnická. Něco jsem si vyzkoušela i já a dobře jsem se bavila. Kdo by se nezasmál při textu písně: Raušníčku skoro stávaj, na zajíčka pozor dávaj, ty, zajíčku ty, ty , ty, já ťa střelím do kyty (ř...i).?
Sobotní odpoledne bylo věnováno také Lašsku. Tance Dráteník, Kalamajka, Pilky a další byly příjemným zpestřením programu. Doktorka Kovářů dbala nejen na správnost a lehkost krokových variací a figur, ale zdůrazňovala i výraz a vzájemný vztah dvojic, úsměv a kontakt očí při tanci. V oddychovce mezi tanečním maratónem pak Věra připomněla 150. výročí od narození Leoše Janáčka (3. 7. 1854) a jeho vztah k Valašsku. Často zajížděl do Valašské Polanky k cimbalistovi Janu Mičkovi pro zápisy i potěšení, také na Čarták ve Velkých Karlovicích. Po této naučné chvilce následoval další nácvik točivých tanců např. Valaský (Starodávný), Obracaný a jiné. Nácvik trpělivě doprovázela primáška CM Radhošť z Trojanovic a skvěle přispěla k družné a přátelské atmosféře celého školení. A Věra Kovářů? Etnografka, památkářka - odbornice na lidovou architekturu, sběratelka tanců a výborná tanečnice - byla skvělá. Dala zabrat všem mladým a dokázala, že má pořád co předávat. Věruško, děkujeme a nashledanou příští jaro!

Jiřina Kašparová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 11:18 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA