HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Handrláci z Kunovic

Časopis Folklor 5/04
Nedělní Jízdu králů v Kunovicích, týden před vlčnovskou, doprovázejí i další akce s folklorní tematikou. V malém sále na Pálenici byla už v pátek vernisáž výstavy obrazů Olgy Vlasákové pod souhrnným názvem Moravou m.j. za přítomnosti bývalých kunovských králů Viktora Horsáka, Tomáše Vlachynského, Jana Rathúského a Ondřeje Simana. Tento si i zazpíval a zacifroval při CM Burčáci, kteří přešli k večerní besedě u cimbálu ve velkém sále při křtu knížky Děcka místního spisovatele Fanka Jilíka. Mimo jiné, jeho další knížka - Bosá léta - byla na festivalu Kunovské léto mottem soutěžního pořadu. Jiná knížka byla námětem pro filmový scénář. Letos by se dožil 90 let. Vydalo ji nakladatelství Ottobre 12 z Velehradu nákladem 800 svazků s ilustracemi Františka Pavlici. Dobrou náladu navodil i Mužský sbor z Míkovic.
Historická a etnografická komise města Kunovice uspořádala v sobotu obchůzku handrláka ztvárněnou lidovým vypravěčem Josefem Pavlíčkem. Jedna z iniciátorek - Romana Habartová - vysvětluje: Ještě na začátku 20. století byli handrláci považováni za lidi velmi skromné, přičinlivé, veselé a zbožné. Byli lidmi dobrého srdce, kteří všecko sklidili, co kde viděli. Znali je po celé Moravě, v západních Čechách i na západním Slovensku. Handrláci byli vynikajícími vyprávěči a své často přibarvené historky doplňovali písničkami a hrou na píšťalky písniček jako je tato: Všecky hospodyně, po celéj dědině tučú mak. Nech darmo nepíská moja píšťalička, ide, ide handrlák. Do blízkého okolí odcházeli s rancem nebo pytlem na zádech, někdy s malým vozíkem nebo tragačem. Do vzdálenějších míst zajížděli na kole, vlakem, koňským povozem. Jejich pracovní náplní byl sběr vytříděných hader obyčejných, bílých na sukno nebo vlnu. Větší hromádky hader odvažovali na mincíři. Za funt se platilo dvěma, za vlnu trojnásobkem jehliček. Výměnný obchod kvetl i ve větším. Podle druhu za kilo hader dávali hospodyním hrnky v hodnotě 12 - 30 krejcarů. Kupy hader odváželi handrláci do skladišť obchodníků či překupníků. Z vlněných hader se vyráběla příze. Z nejkvalitnějších se dělal papír na bankovky. Na svou práci měli handrláci licenci, úřední papír z hejtmanství na živnost, který platil po celé Rakousko-uherské říši.
Svého času i Hradišťan zařadil do svého programu taneční grotesku Handrlák v nezapomenutelném provedení Miloše Plachého v hlavní roli. Další z iniciátorů a současně kunovských obchůzkářů Slávek Štěrba s pýchou tvrdí: Sbírali jsme krojové součástky, dobové fotografie a drobné předměty. Zachraňovali jsme tak němé svědky kunovské historie. Tyto obohatí sbírku v Památkovém domku.

Zdeněk Ondrášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 11:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA