HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Horácko zpívalo a tančilo

Časopis Folklor 5/04
Po tři dny - od pátku do neděle 4. až 6. června 2004 - žilo město Světlá nad Sázavou folklorním festivalem Horácko zpívá a tančí. Vystoupilo na něm 14 souborů z Horácka a hosté z Čech, Polska a Bulharska - celkově to bylo na 600 účinkujících.
Pátek byl věnován dětem - po dopoledních pořadech pro žáky škol se odpoledne uskutečnil přehlídkový pořad Pramínky, na němž se kromě osmi souborů představili i finalisté soutěže Zpěváčci 2004. V sobotu se pak konala přehlídka dospělých souborů Prameny za účasti šesti horáckých souborů a hostů. Vyvrcholením festivalu byl nedělní pořad Mateřídouška vlasti naší milé, na kterém se podílelo deset dětských a dospělých souborů z Horácka, plzeňský soubor Jiskra a zahraniční hosté.
Úvodní slavnostní tanec předvedly spojené soubory Pramínek z Jihlavy a Studánka ze Žďáru nad Sázavou. Poté přišly na pódium napřed malé děti z domácího Škubánku s pásmem Pečení a větší zatančily pásmo Vyletěla holubička. Po vystoupení polského souboru Bystrzacy z Wawolnice (kromě tanečníků se prezentovala samostatně také muzika) došlo ke křtu knihy známého jihlavského muzikanta Míly Brtníka - Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných. Kmotry knížky, která obsahuje 328 autorových zápisů písní, se stalo několik oficiálních hostů festivalu v čele s hejtmanem kraje Vysočina Františkem Dohnalem, předsedou Folklorního sdružení ČR Zdeňkem Pšenicou a ředitelkou festivalu Evou Pejchalovou.
V dalším programu se podhorácký Velen z Boskovic uvedl číslem vážnějšího charakteru - tancem štéc. Velmi nápadité a vtipné byly Kalamajky a mateníky tam vod nás chrudimského souboru Kuřátka, působivě doprovázené pouze zpěvem a perkusemi. Podjavořičan z Telče přispěl pásmem Blejskání, žďárská Studánka Polkou z Veselíčka, zajímavý námět - len - i zpracování přinesl soubor Rožínka. Rozpracování typických tanců předvedly Bajdyš z Třebíče (talián, sekera), Kalamajka z Havlíčkova Brodu (mateník Vašku poď dom...) a Pramínek (beranovský valčík).
Všechny soubory byly velmi dobře připraveny a jejich vystoupení právem nadchla početné publikum. Kladem byla i skutečnost, že vesměs měly velmi kvalitní muziky. K hladkému průběhu přispěl fakt, že pro muziky byla připravena tři dobře ozvučená stanoviště (ostatně kvalitní ozvučení patřilo k dalším kladům pořadu). Na závěr vystoupil známý plzeňský soubor Jiskra s dvěma tanečními pásmy - o ševcích a o pivu. V prvním se předvedl sólový zpěvák hrou na fanfrnoch, v druhém ovládal výborně vozembouch. Tanečníky doprovázela jak smyčcová kapela (ta se představila i samostatným číslem s výborným klarinetistou), tak i dudák. Vyvrcholením bylo efektní vystoupení bulharského souboru Balkánské mládí s temperamentními kolovými tanci.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA