HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čermenské slavnosti 2004

Časopis Folklor 5/04
Když jsem před léty někde řekla, že jsem byla na Čermenských slavnostech, nastalo velké divení. Kde to vlastně je? Musím přiznat, že jen málokdo věděl, že Dolní Čermná je půvabná obec v ještě půvabnějším Podorlicku. A když před lety místní nadšenci vybudovali pódium na břehu velikého rybníka obklopeného břízkami, patří dnes mezi nejhezčí festivalové areály.
Čermenské slavnosti jsou dosti výjimečné mezi našimi tzv. mezinárodními festivaly a slavnostmi. Nemají vůbec megalomanské sklony, pět až šest souborů zcela postačí k vytvoření zajímavého pořadu, který je vždy v sobotu od 17 hodin (to už místní obyvatelé mají své denní práce za sebou) a trvá cca do 20 hodin. Tento tzv. Galakoncert tvoří páteř celé akce. Oblíbená je i soutěž mezi soubory, tzv. hecboj, očekáván s napětím je tradiční noční ohňostroj. Atmosféra je "rodinná”, umocňuje ji bezprostřední kontakt s diváky.
Letošní 16. ročník prokázal, že kvalita slavností přesáhla již hranice kraje. Soubory se samy hlásí a usilují o účast. Letos se výjimečně zúčastnil větší počet souborů v rámci oslav 700. výročí první písemné zmínky o obci Dolní Čermná. Vystoupila místní Malá i Velká Jitřenka, Jaro Ústí nad Orlicí, Olšinka a Olšina Orlová, dětský Ihrik Spišská Nová Ves, Šardičan ze slováckých Šardic, slovenský Jánošík Svit a exotickým bonbónkem byla skupina MBunda z republiky Kongo. Pořadatelé rovněž zařadili do galakoncertu Vendulku Pirklovou, která se umístila na 4. místě v semifinále soutěže Zpěváčků ve Velkých Losinách.
Program měl tedy patřičnou pestrost, byl zajímavý a svým způsobem i poučný. Počasí tentokrát pořadatelům přálo, areál byl zcela zaplněn. Připočteme-li k slavnostem i všechny další akce probíhající v jejím rámci (výstavky místních spolků, školních tříd, muzikantská vyhrávání atd., atp.), šlo pro obec i okolí bezesporu o jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí v letošním roce. A dodejme o jednu z nejúčinnějších propagací Dolní Čermné.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA