HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rožnovské slavnosti okouzlily krajanským folklorem ze zámoří

Časopis Folklor 5/04
Mezi akce dvou významných kulturních institucí UNESCO (IOV a CIOFF) se zařadil Mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti 2004. Tisícovce tanečníků, pěvců a muzikantů 38 souborů z Evropy, Kanady i Mexika počasí i diváci přáli.
Účastníci roztančili rožnovské náměstí a též v průvodu městem a zejména v Dřevěném městečku tamního skanzenu ukázali pestrost a rozmanitost nejčastěji valašských krojů. Zájemce učili některé lidové tance - točené z této národopisné oblasti.
Pořad k 60 letům trvání souboru Jasénka vzpomínal na sběratele valašských lidových písní, muzikanta Zdeňka Kašpara. Diváky okouzlil odzemek i verbuňk v podání i letitých mistrů tohoto kumštu v pořadu Kdo vyskočí, ten je chlap. Kytice svého folkloru rozdaly soubory ze zemí Visegrádské čtyřky - Bystrina z Banské Bystrice, Bartók z Budapešti, Chabry z družebního polského Šremu. Též hostitel letošních 14. krajanských dnů festivalu - Čtyřlístek z Nového Strašecí i senioři Vsacanu.
Mimořádnou přízeň publika si vysloužili krajané ze Srbska, Ukrajiny, Kanady aj. Třeba kolektiv Holuběnka ze Záporoží v čele s Viktorem Dvořákem - tedy potomci Východočechů, kteří putovali za vidinou lepšího života do nové vlasti roku 1861 na povozech osm týdnů. Písněmi Červená růžičko... nebo tesknou Rožnovské hodiny... se pochlubili členové jihoukrajinského kolektivu z Melitopolu. Žije v něm 165 Čechů, kteří ani po generacích odloučení od vlasti pradědů nedají dopustit na česká jídla.
Dudák Michael Cvach, původem z Tábora, přijel do Rožnova z americké Dakoty. Dudy mu zhotovil Pavel Číp ze Zubří a hrát na ně jej naučili kamarádi ze Strakonic. Trio z Nového Zélandu (potomci přistěhovalců na ostrov v roce 1863 ze Stodu u Plzně) přispělo do programu rovněž dudáctvím a lidovými písněmi. Ty čeští přistěhovalci nazpívali a zaznamenali roku 1908 na voskové válečky česky. Dnes se na Novém Zélandu zpívají anglicky. Zahanbit se nedaly pestře krojované tanečnice slovácké Moravanky z kanadského Toronta. Za 27 let trvání souboru Moravanka za mořem jich vychovala vedoucí souboru Mariam Honigová přes dvě stovky.
Závěrečný galaprogram v amfiteátru Když sa buček zeleňá autora Vlastimila Fabišika dal prostor českým a hlavně zahraničním skupinám, aby ukázaly vděčnému publiku to nejlepší, co na zdařilé letošní Rožnovské slavnosti přivezly.

Václav Žalud

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA