HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vsacan s Jasénkú na pěknú notečku

Časopis Folklor 5/04
A tož sa zešli. Muzikanti, zpěváci a tanečníci souborů Vsacan a Jasénka, aby společným programem zahájili jubilejní 60. výročí Valašského souboru písní a tanců Jasénka. V loňském roce byl jubilantem - šedesátníkem soubor Vsacan, jehož výročí otevřela komponovaným programem Jasénka.
I tentokrát přišlo do vsetínského kulturáku 6. dubna 2004 hodně dychtivých diváků, plný sál těch, kteří mají rádi lidové umění. A že to umění opravdu je, dokázali všichni účinkující v mistrné režii Miroslava Ekarta druhého. Ten první byl totiž divákem v hledišti a v pořadí třetí tancoval na jevišti se Vsacanem. (Obdivuhodná rodinná tradice).
Slavnostní program byl zahájen obřadním nástupem tanečních párů středem hlediště v rytmu Starodávného, jímž přitančili až na jeviště, kde dominoval sólový pár. Pak už následoval repertoár samotného Vsacanu. Klobúcké čardáše, salašnické, taneční obrázek Zahrajte ně dokolečka, sólo CM Na uherskéj straně. Další část programu patřila společným ogarským, pasteveckým hrám. Ogaři obou souborů dokázali svým bujarým hraním roztleskat celý sál a přesvědčili všechny, že jsou těmi pravými ogárky na pasínku. Krásně zazněly i dívčí sbory, zvláště ten chlapský sbor obou souborů zněl sálem jako nádherný chorál. Zbojnickým tancem obou souborů vyvrcholilo společné vystoupení Vsacanu a Jasénky. Pak už Vsacan symbolicky předal jeviště i s valaškou jen jaséneckým jubilantům. Ondráš, Záletník, Luženská veselica, Točená, byly ty nejlepší skvosty, kterými vygradoval celý program. A když pak v závěru opět oba soubory společně zatančily temperamentní Uherskou, byli všichni diváci jak v Jiříkově vidění. Bylo to pěkné, ba přepěkné.

Jiřina Kašparová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA