HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklorní soubor Hadař slaví 50

Časopis folklor 5/04
Soubor Hadař byl založen 4. dubna 1954 při příležitosti oslav 100. výročí od prvého vydání Babičky od Boženy Němcové, ke kterému soubor nastudoval své první pásmo. Tato slavnost se stala tradicí a soubor Hadař je jejím stálým spoluorganizátorem.
Krátce po založení se soubor rozrostl o další členy a byla založena jeho lidová hudba. Začaly přicházet také první úspěchy a ke spolupráci a pomoci byli získáni někteří profesionální pracovníci a umělci, kteří pomohli souboru k vyšší umělecké úrovni.
V roce 1961 poprvé spolupracuje s televizí, kdy natáčí snímek pro bulharskou televizi, v roce 1966 pro televizi Rakouska a během krátké doby 2 snímky pro československou televizi. Spolupracuje také při natáčení celovečerního filmu režiséra Moskalyka Babička.
Soubor Hadař byl a je pravidelným účastníkem různých folklorních festivalů v celé ČR. Vystupoval ve Strážnici, v Rožnově, v Plzni, v Šumperku a podobně. Za 50 let své činnosti uskutečnil soubor Hadař více jak 1000 vystoupení a mnoho zahraničních zájezdů, kde reprezentoval úspěšně Červený Kostelec a jeho folklor.
Za 50 let činnosti prošlo souborem celkem 210 členů. Je potěšitelné, že ti, kteří museli z různých důvodů odejít, zakládají v různých městech svého působení nové soubory, ať již dětské nebo dospělé.
Ve svém repertoáru se soubor písní a tanců Hadař zabývá lidovými písněmi a tanci z Podkrkonoší, Podorlicka a Hradecka, kde také s mravenčí pílí sbírá staré lidové tradice, které pak svojí činností předává dalším generacím. Zachoval si čistý regionální charakter.
Soubor písní a tanců Hadař nezapomíná ani na výchovu mladé generace. Proto již v roce 1966 zakládá dětský soubor Hadářek, který působí při Městském kulturním středisku dodnes.
Své jubileum oslavili členové souboru v sobotu 21. srpna 2004 v 18 hodin v Červeném Kostelci komponovaným programem Od Hadářku k Hadaři.

Kateřina Kultová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA