HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

K nedožitým sedmdesátinám Václava Frolce

Časopis folklor 5/04
Připadá mi, že s prof. PhDr. Václavem Frolcem, DrSc., který byl jen o třináct dnů mladší, jsem se znal od nepaměti. Ale seznámili jsme se určitě díky Slávkovi Volavému při přípravách Mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici, na nichž jsem míval po tři desetiletí zpravidla na starost tiskové středisko a býval jsem i členem výboru a programové rady. Spolu jsme také jezdívali informovat o festivalu novináře na tiskových konferencích v Brně, Praze, Ostravě a Bratislavě. Žel, Václav 14. května v roce 1992 zemřel. Na letošní 27. září připadají jeho nedožité 70. narozeniny.
Věřím, že nebudu zdaleka jediným z těch, kteří ho znali a měli rádi, kdo si na tohoto neobyčejně pracovitého vědeckého pracovníka, vysokoškolského pedagoga i organizátora vědeckého a společenského života v ten den vzpomene.
Používám slov Josefa Jančáře, který v nekrologu z roku 1992 připomněl, že Václav Frolec věnoval pozornost studiu lidového stavitelství v regionálních i mezinárodních kontextech a tradiční lidovou kulturu studoval v širších souvislostech geografických, historicko-společenských i věcných. Příkladem může být rozsáhlý soubor prací o tradičním vinařství nebo o lidových obyčejích. V roce 1964 byl spoluzakladatelem Národopisných aktualit (dnes Národopisné revue) a jedním z nejaktivnějších členů redakční rady. Především ale také spolubudovatelem strážnického Ústavu lidového umění, který od letošního 1. ledna 2004 nese název Národní ústav lidové kultury, jeho Muzea vesnice jihovýchodní Moravy a organizátorem strážnických sympozií. Výrazně se podílel na přípravě 22 ročníků strážnického folklorního festivalu ve funkci člena výboru a předsedy programové rady. Za úsilí o včlenění lidových kulturních tradic slovanských národů do evropského kulturního povědomí obdržel Herderovu cenu a za národopisnou studii Vánoce v české kultuře cenu Mezinárodního etnohistorického centra v Palermu.

Bohumil Hlaváček

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA