HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Václava Horčičky

Časopis Folklor 4/04
S živým folklorem jsem se poprvé zkontaktoval v raném dětství o prázdninách ve Velence, kde bratranec O. Kusovský vedl folklorní soubor Mladá vesnice. Asi ve třinácti jsem už byl členem jeho taneční složky. Vzpomínám na romantické jízdy na kole na zkoušky, na jízdy na vystoupení s nákladní Pragou V3S i třeba na spaní na seně při některých pozdních návratech. Hluboký dojem ve mně zanechala setkání při Barborkách v Kersku, kam jezdili Vycpálkovci, Blaťan a Jarošovci. Tady jsem se poprvé setkal i s prof. Vycpálkem a s ostatními poslouchal jeho kouzelná vyprávění. V této době jsem se seznámil E. a R. Rejškovými, K. Krasnickým, V. Krůtou a mnoha dalšími vynikajícími lidmi.
V těch letech jsem byl i já, podobně jako desítky dalších, okouzlen společným spartakiádním vystoupením folklorních souborů v Praze.
Dalším obdobím mé folklorní činnosti byl nejprve soubor Technik při Fakultě stavební ČVUT v Praze, v němž nás D. Olešovská učila nejen folklorní tance, ale i základy baletu, akrobacie a tance moderní. Pak jsem prožil šťastných sedm let u Nejedlovců, kde jsme tancovali jako studenti pod vedením J. Novenka a M. Moravcové folklor od Aše až po Košice. To byla největší studnice poznání. Svoji aktivní taneční činnost jsem ukončil v souboru Chorea Bohemica. Osobnost A. Skálové dávala tanečnímu projevu něco zcela nového, něco, na co si musel člověk i tělo zvyknout. Rád vzpomínám na vánoční koncerty a stylová vystoupení na hradních nádvořích, kde nádherná muzika J. Krčka umocňovala atmosféru prostředí. Na tomto místě se musím zmínit o tom, že s V. Krůtou jsme v Chorei už byli rovnocenní taneční partneři.
Potom zvítězila práce, která mi byla též koníčkem. Přesto jsem folkloru neunikl a se sestrou jsme vedli školní folklorní soubor v Lysé nad Labem. Pak nastala z pracovních důvodů folklorní přestávka.
A nyní jsem v tom zase až po uši... Na tomto místě se však musím vrátit k O. Kusovskému, který byl neúnavný organizátor souborového života. Vedl postupně soubory ve
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA