HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slovo úvodem...

Časopis Folklor 4/04
Není tomu tak dávno, co jsem se - potěšen z velmi úspěšných koncertů - vrátil z Velkých Losin. Velké Losiny, to byly tři krásné dny plné dětského štěbetání a zpívání. Tři dny naplněné nejen zpěvem, ale také dětskými hrami, zkoušením, povídáním a navazováním nových krásných přátelství mezi dětmi i dospělými.
Kvalitu dětského zpívání ocenili i letos také vzácní hosté, mezi nimiž přední místo zaujal Mistr Petr Dvorský. Ten dětem nejen blahopřál ke krásným výkonům, ale také jim na závěr tohoto jubilejního ročníku zazpíval svým podmanivým hlasem a nezaměnitelným výrazem několik známých lidových písní za doprovodu cimbálové muziky. Pro všechny přítomné to byl velký kulturní zážitek opravdu na celý život.
Podobně tomu bylo na konci měsíce května při setkání dětských folklorních souborů ve Strážnici. Starobylé strážnické náměstí se proměnilo při festivalu Dětská Strážnice dětským tanečním hemžením v taneční ráj, který zahájil přehlídku zúčastněných dětských souborů a hudeb a později opět nadchl všechny přítomné v nejbližším okolí nevelkého pódia. Dětský taneční had se měnil v proměnlivé kruhy a kroužky, uvnitř kterých vyhrávali tančícím a veselícím se kamarádům malí muzikanti. Teprve závěrečná festivalová znělka ukončila strážnické dětské veselí a taneční rej a dětem umožnila na chvíli si oddychnout a nadšeně sdělit všem přítomným své nejnovější, a pro tuto chvíli nejdůležitější, zážitky. V ty okamžiky mezi dětmi dominovala postava plyšové hračky žirafy, kterou jednotlivé soubory na památku obdrželi při setkání na radnici z rukou Marie Doškové a Stanislava Hložka. Děti tancem a hudbou ve Strážnici po dva festivalové dny opravdu žily.
Předletní doba je pro folkloristy časem dolaďování programů a posledních příprav vystoupení a zájezdů. Začaly folklorní festivalové žně a členové našich kolektivů se rozjeli ze svých domovů rozdávat pomocí svých krásných krojů, lidových písní, hudby a tanců radost nadšeným divákům.
Svět v těchto měsících křížem krážem projíždějí na stejnou notu naladění členové folklorních kolektivů, aby se vždy na několik dnů zastavili na své společném folklorní setkání - dnes tu, o týden později někde jinde a pak zase třeba právě u Vás. Jistě Vás svými představeními nadchnou a potěší. Pěkné festivalové zážitky Vám přeje

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA