HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zpěváčci 2004 - pohled předsedy poroty

Časopis Folklor 4/04
Desátý ročník Celostátní přehlídky dětských zpěváků lidových písní byl opět skvostný. Měl jsem to štěstí, že jsem se přesvědčil za svůj život, věnovaný převážně lidovému umění, na nejrůznějších soutěžích a přehlídkách dětského zpívání, že zpěvy dětí vždy potěší a v mnohých případech dokonce uvádějí v úžas a obdiv. Potěšitelné je to, že se ukazuje, že stačí, aby rodiče, prarodiče, učitelé či moudří vedoucí dětských kolektivů si našli pro děti čas, poradí jim, usměrní je třeba tím, že jim najdou písně, které jsou dětem blízké, opěvují dětský svět nebo jejich sny, tužby a že najdou pro děti podnět, příležitost a nadchnou je pro zpívání.
Obohatí tak tyto děti o to, že píseň jim zkrášlí jejich život a že potěší i jejich posluchače. Píseň totiž povzbuzuje zdravé sebevědomí, bystří mysl, lahodí uchu i srdci, připoutá i ty nejmenší rytmem, vtipem, dějem i žertem.
Za ty dva květnové dny jsme u celkem šedesáti zpěváčků, kteří postoupili ze všech koutů České republiky, slyšeli překrásné a vzácné lidové písně v podání čarovných dětských hlásků. Soutěž výborně doprovázely a také koncertovaly tři lidové hudby: Cimbálová muzika Vojtek z Ostravy - Poruby, Cimbálová muzika Cifra z Uherského Hradiště a česká lidová kapela, sestavená a vedená Zdeňkem Vejvodou. Lze říci, že už teď se těším na říjnový slavnostní společný koncert českých, moravských i slezských Zpěváčků a slovenských Sláviků v Praze.
Za toto vše třeba vysoce ocenit Folklorní sdružení České republiky jako vynikajícího iniciátora a garanta těch vzácných akcí a poděkovat jeho představitelům a organizátorům.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA